Psöriazis hastalarının çocukluk çağı travması, kişilik özellikleri ve dissosiyatif bulgular açısından değerlendirilmesi
Evaluation of psoriasis patients in terms of childhood trauma, personality traits and dissociative fi̇ndings
  1. Tez No: 850175
  2. Yazar: ALİ VARLIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKİL ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmadaki ana amacımız plak psöriazis hastalarında psikojenik ve somatoform dissosiyatif bulguların varlığını sağlıklı kontrol grubu ile kıyaslamak ve diğer amacımız bu bulguların başta çocukluk çağı travmaları ve kişilik özellikleri olmak üzere çeşitli değişkenlerle ilişkisini incelemektir. Plak psöriazis tanılı hastalardan oluşan vaka grubunda sağlıklı kontrollere kıyasla toplam CTQ skorlarının, CTQ alt ölçeklerinden cinsel istismar, fiziksel ihmal ve duygusal ihmal skorlarının, EKE psikotizm ve yalan alt ölçek skorlarının, SDQ ve BDE skorlarının istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu gösterilmiştir. EKE nörotisizm ve dışa dönüklük, DES toplam ve taxon, BAE skorlarının istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte vaka grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu izlenmiştir. Vaka grubuna ait psikojenik ve somatoform dissosiyatif bulguları inceleyen DES ve SDQ skorları için çocukluk çağı travmatik deneyimlerinin, EKE nörotisizm skorunun, BAE ve BDE skorlarının yordayıcı olduğu izlenmiştir.Etyopatogenezi halen kısmi şekilde aydınlatılmış bulunan psöriazis hastalığında, çalışmamızda değerlendirilen plak psöriazis grubu için uygun genetik zeminde hastalığın manifest hale gelip gelmeyeceğini değerlendirebilmek, özellikle travmatik çocukluk çağı deneyimlerine zamanında ve etkili müdahale ile primer koruma sağlayabilmek için ve hastalık tanısı almış kişilerde semptomların bir kısmının dissosiyatif temelli olabilirliği nedeniyle mevcut tedavi protokollerine yardımcı olmak üzere psikofarmakolojik ve psikoterapötik yaklaşımların gündeme alınması yolunda çalışmamız verilerinin yarar sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Our main aim in the study is to compare the presence of psychogenic and somatoform dissociative findings in plaque psoriasis patients with the healthy control group, and our other aim is to examine the relationship of these findings with various variables, especially childhood traumas and personality traits.It has been shown that in the case group consisting of patients diagnosed with plaque psoriasis, total CTQ scores, CTQ subscales of sexual abuse, physical neglect and emotional neglect scores, EKA psychoticism and lying subscale scores, SDQ and BDI scores were statistically significantly higher compared to healthy controls. It was observed that EKA neuroticism and extraversion, DES total and taxon, and BAI scores were higher in the case group than in the control group, although they were not statistically significant. It was observed that childhood traumatic experiences, EKA neuroticism score, BAI and BDI scores were predictive of DES and SDQ scores, which examined the psychogenic and somatoform dissociative findings of the case group.In psoriasis, the etiopathogenesis of which is still partially elucidated, to evaluate whether the disease will manifest on a suitable genetic basis for the plaque psoriasis group evaluated in our study, to provide primary protection with timely and effective intervention, especially in traumatic childhood experiences, and to determine whether some of the symptoms may be dissociative-based in people diagnosed with the disease. Therefore, we think that the data of our study will be beneficial in bringing psychopharmacological and psychotherapeutic approaches to the agenda to assist existing treatment protocols.