Ortez kullanan ve kullanmayan hemiplejik bireylerde yürüyüş esnasında ayak taban basınç ve yere temas süresinin karşılaştırılması
Comparison of foot plantar pressure and groundcontact time during walking in hemiplegic individualswith and without orthosis
- Tez No: 850207
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ortez kullanan ve kullanmayan hemiplejik bireylerin yürüyüş esnasında ayak taban basıncı ve yere temas süresinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya Erzurum Doğu Anadolu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Değişim Özel Eğitim Merkezi'nden 30 – 60 yaş aralığında 29 ortez kullanan ve 29 ortez kullanmayan hemiplejik birey dahil edilmiştir. Katılımcıların yürüyüş esnasında ayak taban basınç ve yere temas süresinin karşılaştırılması için w-inshoe ayak taban basıncı pedabarografik dinamik yürüyüş sistemi kullanılmıştır. Ayak taban basınç sensörlerine ait basınç ve süre analizi ayak tabanı 8 parçaya (topuk 2 , orta ayak 1 , metatarsal için 3 ve ayak parmakları 2 basınç alanı) ayrılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler normal dağılım gösterdiğinden gruplar arası karşılaştırma için parametrik testlerden Bağımsız Örneklem T – Testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi için JASP 0.0.15.0 yazılımı aracılığıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare foot plantar pressure and ground contact time during walking in hemiplegic individuals with and without orthosis use. Methods: The study included 29 hemiplegic individuals using orthosis and 29 hemiplegic individuals without orthosis, aged between 30 and 60, from Erzurum Eastern Anatolia Special Education and Rehabilitation Center and Değişim Special Education Center. The W-Inshoe foot pressure pedobarographic dynamic walking system was employed to compare foot plantar pressure and ground contact time during participants' walking. Pressure and duration analysis of the foot plantar pressure sensors were evaluated by dividing the foot into 8 areas (2 for the heel, 1 for the midfoot, 3 for the metatarsals, and 2 for the toes). As the obtained data showed normal distribution, the Independent Samples T-Test, a parametric test, was used for intergroup comparisons. Data analysis for the collected data in the study was conducted using JASP 0.0.15.0 software.