Çubuk sistemlerin makro elemanlarla yapısal analizi
Structural analysis with macro elements
- Tez No: 85025
 - Danışmanlar: PROF. DR. İRDESEL GÖĞÜŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında ele alınan konu, yapı sistemlerinin daha küçük alt sistemlere bölünerek çözümünü incelemektedir. Yapının parçalanması sonucu elde edilen yeni sistemlere“makro eleman”denilmektedir. Her bir makro elemanın diğer makro elemanlar ile birleştiği düğüm noktaları“ortak düğüm noktaları”ve bunun dışındaki düğüm noktaları da“serbest düğüm noktaları”olarak isimlendirilmiştir. Makro elemanlar birbirlerinden bağımsız olarak çözülebilirler ve çözümü yapılmış makro elemanlar diğer yapılarda kullanılabilir. Eleman sayısının fazla olduğu yapıların bu şekilde parçalanarak hesaplanmasının özelikle zaman ve kolaylık yönünden sağlayacağı avantajlar, sizlerin deneyim ve görüşlerinize bağlı olmakla birlikte yöntemin özelikle programlamaya son derece uygun olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Zaten çalışmanın sonunda da makro eleman yaklaşımını esas alan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu yöntem kullanılarak hesap yapdırken sistem önce uygun bir koordinat sistemine göre numaralandırılır ve istenilen sayıda makro elemana ayrılır. İlk aşamada her makro eleman ortak düğüm noktaları ankastre kabulüne göre ve ortak düğüm noktalarında etkiyen dış yükler dikkate alınmadan çözülerek ortak düğüm noktaları tepkileri bulunur. İkinci aşamada ise birinci aşamada bulunan tepkiler ortak düğüm noktalarına etkiyen dış yükler ile süperpoze edilir ve ortak düğüm noktalarının serbest olduğu varsayılır. Bu aşamada makro eleman serbest düğüm noktası yükleri dikkate alınmaz. Makro elemanın rijitlik etkisi hesaplanır. Daha sonra eldeki verilerden faydalanılarak ortak ve serbest düğüm noktaları yerdeğiştirmeleri bulunup her iki durum için süperpoze edilerek sistem çözülmüş olur. Çalışma sonucu geliştirilen programın ilerde birden fazla kullanıcının aynı anda çözüm yapabileceği bir tasarım ile ve grafiksel özelikler eklenerek geliştirilmesi daha fonksiyonel bir programın ortaya çıkmasını sağlayacaktır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is about solving building structures by substracting them into smaller sub-systems. The sub-systems are called“macro elements”. The nodes that join each macro element to others are called“boundry nodes”and the exceptional nodes“free nodes”. Macro elements could be solved independent from others. And also it is possible to use the macro element that has been solved in a different building structures. When the number of elements are too much if it would be a good way to substract the system into the macro elements to gain especially time and usability advantages depends on your experiences we can definetely say that it fits well on programming issues. Also a computer program based on macro element theory has been developed at the end of the study. When working with that method you have to set a suitable coordinat system and give each node and element to a number and then substract into“as you wish”macro elements. Then as a first step, boundary node reactions could be find by every macro element's boundary node thinks like a fixed node and the forces act on the free nodes are not cared. The second step this reactions superpose with the forces act on boundary node and boundary nodes are released. Free node forces are not cared second step longs. Macro element's fixed rate is found and then system has been solved by both boundary node's and free node's replacements are calculated and superposed. As a result of upgrading the program has been developed as one of results of this study - will be able to be improved by adding new graphical features and based on a network architectural design that let more people work at same time - new versions will absolutely be more funcional.