Alışveriş merkezlerinin aydınlatma düzenleri açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of illumination systems used at shopping centers
- Tez No: 85024
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA DOKUZER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET insanlar her zaman ve her yerde, kendilerini çevreleyen ve etkileyen bir fizik ortam içinde yaşarlar. Yaşam kalitesi önemli ölçüde, fizik ortamın koşullarına bağlıdır. Aydınlatma, fizik ortam öğelerinden biri olan ışığın görsel konfor -iyi görme koşullarını- oluşturacak biçimde uygulanması olarak tanımlanır ve bu amaçla yapılır. Aydınlatma tasarımı, aydınlatma tekniğinin belli bir konuya uygulanması için oluşturulur ve bu uygulamanın nasıl yapılacağını gösteren tüm verileri içerir. Bu çalışmada amaç, alışveriş merkezlerindeki aydınlatma tasarımının en doğru biçimde yapılabilmesi için gerekli ilkeleri belirlemek ve yapılmış uygulamaları, bu ilkeler doğrultusunda değerlendirmektir. Belirtilen amaca yönelik olarak yapılan bu çalışma, yedi ana bölümden oluşmaktadır. Bölüm l'de, konuya giriş yapılarak, çalışmanın amacı belirtilmiştir. Bölüm 2' de, alışveriş merkezinin tanımı yapılmış ve alışveriş merkezleri, içerdikleri satış birimlerinin özelliklerine bağlı olarak, gruplandınlmıştır. Bölüm 3'te, alışveriş merkezlerinde aydınlatmanın önemi üzerinde durulmuş ve buradaki günışığı kullanımına değinilmiştir. Bölüm 4'te, alışveriş merkezlerindeki iyi görme koşullarının sağlanabilmesi için gerekli görsel konfor koşulları ele alınarak incelenmiştir. Bölüm 5'te, alışveriş merkezlerine ilişkin aydınlatma düzeni ilkeleri, alışveriş merkezine özgü temel yapı bölümleri olan, satış birimleri -mağazalar- açık planlı yemek yeme alanları, dolaşım alanları ele alınarak verilmiştir. Bölüm 6' da, Akmerkez alışveriş merkezindeki satış birimleri, açık planlı yemek yeme alanı, dolaşım alanları görsel konfor koşulları ve 5. bölümde ele alınan ilkeler doğrultusunda incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bölüm T de belirlenen amaç doğrultusunda yapdan çalışma ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. M
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Humankind has always been surrounded and effected by the physical conditions in which they live. Quality of life is primarily determined by these physical condition whose goal is to provide better eyesight and visual comfort. Illumination design is created with the purpose of applying illumination technique to a specific subject and thus, contains all data pertaining to the application process is to identify the necessary steps in application in order to obtain the most efficient illumination design in shopping centers. In line with the above stated purpose, this study is composed of seven general sections. Section 1: Introduction to subject, stating the purpose of the study. Section 2: Identification of the shopping center and classification of the shopping center according to the specifications of its sales units. Section 3: Emphasis on importance of illumination in shopping centers and use of daylight. Section 4: Visual comfort conditions, which are essential to better eyesight in shopping centers, are analyzed in this section. Section 5: Considering the basics of a shopping center (i.e. shops, food courts and recreation centers) illomination layout fundamentals are stated. Section 6: Shops, food courts and recreation centers at Akmerkez Shopping Center are analyzed in line with the visiual comfort conditions and the fundamentals stated in section 5 Section 7: Overall evaluation of the study conducted with the predetermined purpose. Vll