Reservoir heterogeneity of the garzan formation by using sedimentological, micropaleontological,geophysical, and geochemical analyses, Batman and Siirt, southeast Türkiye
Garzan formasyonu'nun rezervuar heterojenliğinin sedimantolojik, mikropaleontolojik, jeofiziksel ve jeokimyasal analizleri Batman ve Siirt, güneydoğu Türkiye
- Tez No: 850264
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ, PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 552
Özet
Birimin çökelim ortamının sedimantolojik özellikleri, diyajenetik tarihçesi ve jeokimyasal modeli, kuyu karot ve kesinti numuneleri ile logları, üç boyutlu sismik data, arazi gözlemleri ve jeokimyasal data kullanılarak oluşturulmuştur. Bu araştırmada, Garzan Formasyonu kıyı uzağındaki kesimi dikleşmiş bir karbonat rampa platformu üzerinde iç rampa, orta rampa, dış rampa ve havza fasiyes zonlarında çökelmiş yirmi iki mikrofasiyese ayrılmıştır. Garzan Formasyonu'nu etkileyen başlıca diyajenetik prosesler; mikritleşme, neomorfizma, erime, çimentolanma, sıkışma ve kısmi dolomitleşme olarak belirlenmiştir. Sedimantolojik fasiyesler, üç boyutlu sismik verilerden elde edilen“spectral decomposition”haritasında tanımlanan sismik fasiyeslerle karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, farklı renkli sismik fasiyeslerin Garzan karbonat kayaçlarının farklı sedimantolojik fasiyes zonlarına atfedilebileceğini ortaya koymuştur.“Seismic attribute”haritalarında birimin üstünde görülen kanal benzeri oluşumlar, dip akıntılarından etkilenen gelgit kanalları olarak karakterize edilmiştir. Mikropaleontojik analizler, Garzan Formasyonu'nun mostrasından alınan örnekler üzerinde makrofosil, bentik ve planktik foraminifera sınıflandırılmasıyla yapılmıştır. Ölçülü kesit ve karot örneklerinde nannopaleontoloji çalışması gerçekleştirilmiştir. Bentik foraminiferler üzerinde yapılan çalışmalar, birimin Maastrihtiyen'de çökeldiğini göstermektedir. Planktik foraminiferler ve nannofosil biyozonasyonu geç Maastrihtiyen yaşını işaret etmektedir. Duraylı karbon ve oksijen izotopları, XRF, XRD, SEM gibi jeokimyasal analizler ve BT tarama, Kuyu E'de Garzan ve üzerinde yer alan Germav Formasyonu arasındaki dokanak ilişkisini anlamak için yapılmıştır. Bu veriler ışığında, karbonat platformunun derinleşmesinden önce küçük ölçekli bir karstlaşmaya maruz kaldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The sedimentary architecture of depositional environment, diagenetic history, and geochemical model of the Garzan Formation were built by the use of thin section analysis of well cuttings, cores and logs, three-dimensional seismic data, field observations, and geochemical data. In this research, the Garzan Formation is divided into twenty two microfacies deposited in inner ramp, mid-ramp, outer ramp, and basin facies zones on a distally steepened carbonate ramp. The main diagenetic processes, which influenced the Garzan strata, are determined as micritization, neomorphism, dissolution, cementation, compaction, and partial dolomitization. The sedimentological facies are correlated with the seismic facies defined on the spectral decomposition map generated from three dimensional seismic data. This study revealed that different colored seismic facies are ascribed to different sedimentological facies zones of the Garzan successions. The channel-like features observed on top of the unit on the seismic attribute maps are characterized as tidal channels influenced by the bottom currents. The micropaleontological analysis was conducted by the classification of macrofossils, benthic and planktic foraminifera on the samples collected from the outcrop of the Garzan carbonates. Calcareous nannopaleontology was carried out on the samples of the measured section and the core piece. The benthic foraminifera classification shows that the unit deposited in the Maastrichtian. The planktic foraminifera and nannofossil biozonation point out the late Maastrichtian age. The geochemical analyses such as stable carbon and oxygen isotopes, XRF, XRD, SEM, and CT scanning were performed to decipher the nature of the irregular contact between the Garzan and overlying Germav formations in Well E. This study reveals that a small scale karstification occurred before the deepening of the carbonate platform.