Kitabü'l-Libas bağlamında şöhret (Kütüb-i Sitte özelinde)
Fame in the context of Kitāb al-Libās
  1. Tez No: 850377
  2. Yazar: ZEYNEP AKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS CANİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tanınma ve bilinme isteğinin tezahürü olan ve günümüzde daha fazla anlam kazanan şöhret olgusunun Kitâbü'l-Libas özelinde incelenerek Hz. Peygamber döneminde giyilen giysiler ve kullanılan süslemeler ile irtibatlandırılması çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Hz. Peygamber'in giyim ve süslenme hakkında sunduğu ölçütlerin ve uyarıların farklı bir perspektiften ele alınması ile çalışmanın modern hayatın getirdiği sorunların çözümüne ışık tutması amaçlanmaktadır. Giyim ve süslenme konusunda Hz. Peygamber'in örnekliği ele alınırken o dönemde giyilen elbiselerin özellikleri ve işlevleri açıklanarak şöhret bağlamında dikkat çeken hususlar dile getirilmiştir. O dönemde kullanılan ve süs eşyası olarak nitelendirilebilecek bireysel eşyalar ile ev eşyaları da şöhret bağlamında ele alınmıştır. Kitâbü'l-Libâs bölümünde şöhret olgusunun kibir, gösteriş, riyâ ve israf kavramları ile ilişkilendirilmesi konunun bağlamının belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Şöhret olgusunun çerçevesini belirleyen bu kavramlar Kur'ân ve hadislerle bağlantı kurularak analiz edilmiştir. Sağlıklı bir toplumun oluşturulmasında bu değerlerin yeri yadsınamaz. Hz. Peygamber'in giyim ve süslenme konusunda da tevâzu' ile hareket etmesi Müslümanlara örneklik teşkil etmektedir. Hz. Peygamber tarafından şöhret elbisesi olarak adlandırılan ve giyim konusunda yerilen bu giyinme şekli büyüklenme, gösteriş ve muhatabı küçük görme aracı olarak açıklanmıştır. Şöhret elbisesinin temel özelliği ise gösteriş ve kibir niyeti ile giyilmesidir. Hz. Peygamber döneminde örfen giyilen ve kibirlenmeyi yansıtan topukları aşan elbise, gösteriş ve şöhret unsuru olarak kabul edilmiştir. Toplumların günümüzdeki sosyokültürel özellikleri dikkate alındığında kibirlenme ve gösteriş niyeti ile giyilen ve şöhrete sebebiyet veren elbiselerin de bu bağlamda değerlendirilebileceği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The primary goal of the present research is to explore the phenomenon of fame, which is an expression of the desire to be acknowledged and known and has taken on new significance in modern times, in the context of Kitāb al-Libās and to connect it to the clothing and ornaments utilized during the time of the Prophet Muhammad. By examining the requirements and cautions of the Prophet about clothing and ornamentation from a fresh angle, the study is intended to give light on the answer to the issues brought on by contemporary culture. I will descrtibe the qualities and purposes of the clothing worn at the time of the Prophet, as well as the issues that draw attention in the context of vanity, while examining the Prophet's example in clothing and ornamatation. The phenomenon of fame is also brought up in relation to individual goods and everyday household items that can be classified as ornaments. The relationship between the concept of fame and the themes of vanity, hypocrisy, and waste in the Kitāb al-Libās aids in establishing the context of the topic. In relation to the Qur'an and hadiths, these ideas—which establish the framework of the phenomenon of fame—are examined. The place of these values in the creation of a healthy society cannot be denied. The Prophet's modesty in dressing and adornment sets an example for Muslims. This kind of wearing, which the Prophet Muhammad refers to as the“dress of fame,”is described as a sign of of arrogance, vanity and humiliation toward the other person and is thus prohibited by the Prophet in terms of clothing. The dress of fame's defining characteristic is that it is worn with the goal of vanity and arrogance. It was recognized as a sign of ostentation and fame to wear a dress that was longer than the heels, which was the norm during the Prophet's day and displayed arrogance. It might be argued that the garments worn with the intent of exhibiting arrogance, vanity, or gaining fame can also be judged in this context given the social traits of contemporary societies.