Enerji güvenliği bağlamında Türk dış politikası
Turkish foreign policy in the context of energy security
- Tez No: 850376
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Enerji kavramı küresel ölçekte yeri azımsanmayacak bir öneme sahiptir. Hegomonik güçlerin yükselişi ve düşüşleri analiz edildiğinde enerji bilhassa enerji güvenliğinin ne denli önemli bir olgu olduğu daha net görülebilir. Enerji güvenliğinin kavramsal, teorik ve uluslararası hukuk nezdinde değerlendirilmesi çalışmamızın temel noktasıdır. Bu bağlamda çalışmamızda enerji güvenliğinin Türk dış politikasındaki yansımaları incelenecektir. Enerji güvenliği olgusu sosyal bilimlerin pek çok kavramında olduğu gibi nereden bakıldığına göre değişkenlik gösteren bir durumdadır. Bu sebeple çalışmamız kapsamında konuya bakacağımız pencere 'enerji güvenliği bağlamında Türk dış politikası'dır. Uluslararası sistemin anarşik yapıda olduğunu kabul eden ve devletler açısından gücü artırmanın yanında güvenliği sağlamanın da önemine vurgu yapan tekil aktörlerin yani devletlerin tek başlarına girdikleri rasyonel karar verme süreciyle hareket etmediğini iddia eden, söz konusu aktörlerin kendilerinin ve rakiplerinin sistem içinde işgal ettikleri konumlarının empoze edildiği, Waltz'un da öncülüğünü yaptığı neorealist kuramın çalışmamızı anlamlandırabilmek için uygun bakış açısı sunacağı düşünülmüştür. Çalışmada başlangıç olarak 'Enerji Güvenliği Nedir?' sorusu sorularak kavramsal ve tarihsel açıdan analiz yapılacak bilahare uluslararası hukuk kapsamında enerji güvenliğine değinilecektir. İkinci bölümde enerji güvenliği konusuna Türk dış politikası penceresinden bakılacak akabine üçüncü bölümde, enerji güvenliği ekseninde uluslararası kuruluşlar nezdinde özellikle AB ve NATO'da Türkiye'nin olası konumu incelenecektir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise diğer bölümlerde bahsi geçen bütün konteksler dahilinde konunun bütünü saptanarak enerji güvenliği konusunda Türk dış politikası için gerekli çıktılara ulaşılması hedeflenmiştir.Fakat çalışmanın içeriği anlamında şunu da belirtmek gerekir, Türkiye'nin enerji güvenliği bağlamındaki Doğu Akdeniz'in durumu, uluslararası deniz hukuku ve Kıbrıs meselesi kapsamında enerji güvenliği gibi başlıklar başka bir araştırmanın konusunu teşkil etmekte olup bu çalışmada detaylı analiz edilmeyecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of energy has a fundamental importance that cannot be minimized on a global scale. Analyzing the rise and fall of hegomonic forces would make it clear how important energy security is, in particular. The evaluation of energy security in conceptual, theoritical and international law is a fundamental point of our work. In this context, our study will examine the reflections of energy security on Turkish foreign policy. The phenomenon of energy security varies depending on where one looks, as in many concepts of social science. So the way we're going to look at this is in terms of energy security, Turkish foreign policy. While acknowledging that the international system is anarchic and important for improving power and for states, not only do individual actors act on the rational decision-making process that states go through on their own, it was thought that the same neorealist theory that Waltz had pioneered would provide a sense of how we woek, imposing their positions and opponents' positions in the system. The study will initially ask,“What is Energy Security?”to address energy security under international law at a later date and cognitive analysis. The second part will focus on the Turkish foreign policy framework for energy security, which will focus on the third part on possible position of Turkey particularly in the EU, NATO, within international organizations on the energy security axis. The final part of the study is determined by the context of all other sections, including the entire issue, and determines the outcomes for Turkish foreign policy on energy security. However, in the context of the study, Turkey's energy security situation is the subject of another study, including topics such as the state of the Eastern Mediterranean, international maritime law and energy security as part of the Cyprus issue and will not be further analyzed in this study.