Gebelerde narsistik kişilik özellikleri, sosyal görünüş kaygısı ve ilişkili faktörler
Narcissistic personality traits, social appearanceanxiety and associated factors in pregnancy
  1. Tez No: 850383
  2. Yazar: AHMET SALİM ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; koruyucu toplum ruh sağlığı hizmetleri kapsamında gebelerin narsistik kişilik özellikleri, sosyal görünüş kaygısı ve ilişkili faktörlerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı-kesitsel olarak, Eylül 2022 - Temmuz 2023 tarihleri arasında Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi kadın doğum polikliniklerine başvuran 370 gebe ile gerçekleşmiştir. Veriler, Sosyodemografik Sorular, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) ve Narsistik Kişilik Envanteri'nden (NKE) oluşan anket formu ile araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Smirnov test ile değerlendirilmiş olup değişkenler bağımsız t testi ve Anova testi kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki ve ilişkinin gücünü belirlemek için Spearman korelasyon ve lineer regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin toplam gebe kalma sayılarına bakıldığında; dört ve daha fazla gebelik sayısı olduğunu belirtenlerin SGKÖ puan ortalamalarının daha yüksek olduğu saptanmıştır (p1,2,3). Gebelik döneminde fotoğraf paylaşan gebelerin paylaşmayanlara göre NKE puan ortalamalarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p1).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the narcissistic personality traits, social appearance anxiety and related factors of pregnant women within the scope of preventive community mental health services. Material and Methods: The study was carried out with 370 pregnant women who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinics of Aydın Gynecology and Child Diseases Hospital between September 2022 and July 2023, as a descriptive-cross-sectional study. The data were filled in by the researcher with a survey form consisting of Socio-Demographic Questions, Social Appearance Anxiety Scale and Narcissistic Personality Inventory. The distribution of the variables was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test, and the variables were analyzed using the independent t test and the Anova test. Spearman correlation and linear regression analysis were used to determine the relationship between the variables and the strength of the relationship. Results: Considering the total number of conceptions of the pregnant women; It was found that those who stated that they had four or more pregnancies had higher mean Social Appearance Anxiety Scale (SAAS) scores (p1,2,3). It was determined that the Narcissistic Personality Inventory (NPI) score averages of the pregnant women who shared photos during pregnancy were higher than those who did not (p1).