Türkiye'de nefret söyleminin yeni medyada yayılımı: Suriyeli sığınmacılar örneği
Spread of hate speech in new media in Turkey: The case of Syrian refugees
- Tez No: 850434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez, 2023 Türkiye seçimleri sırasında Yeni Medya aracılığıyla yayılan Nefret Söylemi'nin dinamiklerini ve etkilerini, özellikle Suriyeli sığınmacılar bağlamında incelemektedir. Araştırma, Nefret Söylemi'nin toplumsal ilişkiler, politik gündemler ve medya pratikleri üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Türkiye'de Suriyeli sığınmacılara yönelik artan endişeler, özellikle işsizlik, sosyal uyum, güvenlik ve ekonomik kaynakların dağılımı konularında medya ve toplumda suçlayıcı ve düşmanca tutumların oluşmasına zemin hazırlamıştır. Tez, siyasi liderlerin ve partilerin, seçim stratejilerinde toplumun Suriyeli sığınmacılara yönelik tepkilerini ve ön yargılarını nasıl kullandıklarını inceler. Sosyal Temsiller ve Sosyal Kimlik teorileri, bu sürecin anlaşılmasında temel bir rol oynadığı düşünülmektedir. Araştırma, Gazetelerin ve Sosyal Medya'nın, özellikle Twitter (X) üzerindeki hashtag'ler, toplumsal algıların şekillenmesinde ve Nefret Söylemi'nin yayılmasında oynadığı rolü incelemeyi ele almaktadır. Tezin metodolojisi olarak, Eleştirel Söylem Analizi kullanılmıştır. Bu yaklaşım, Nefret Söylemi'nin medyadaki temsilini ve Sosyal kimlikler ile Sosyal Temsiller üzerindeki etkisini detaylı bir şekilde incelemekte ve sonuç bölümünde elde edilen bulgularla Nefret Söylemi'nin toplumsal etkileri ve bu konuda atılması gereken adımlar tartışılmaktadır. Bu çalışma, Nefret Söylemi'nin temellerini ve Yeni Medya aracılığıyla nasıl yayıldığını, aynı zamanda Sosyal Temsiller ve kimlik teorileriyle nasıl ilişkilendirilebileceğini kapsamlı bir şekilde ele almayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the dynamics and impacts of hate speech propagated through new media during the 2023 elections in Turkey, particularly in the context of Syrian refugees. The research thoroughly examines the effects of hate speech on social relations, political agendas, and media practices. Rising concerns in Turkey towards Syrian refugees, especially regarding unemployment, social integration, security, and the distribution of economic resources, have laid the groundwork for accusatory and hostile attitudes in the media and society. The thesis explores how political leaders and parties utilized public reactions and prejudices towards Syrian refugees in their election strategies. Theories of social representation and social identity play a crucial role in understanding this process. The study also addresses the role of newspapers and social media, particularly hashtags on Twitter (X), in shaping public perceptions and the spread of hate speech. As a methodology, Critical Discourse Analysis is employed. This approach comprehensively examines the representation of hate speech in the media and its impact on social identities and representations. The findings discussed in the conclusion section address the societal impacts of hate speech and the necessary steps to counteract it. This work aims to extensively explore the foundations of hate speech and its proliferation through new media, as well as how it can be linked to theories of social representations and identity.