Dövme döküm
Forge casting
- Tez No: 85058
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT G. KINIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Sıkıştırmak döküm (dövme döküm) yöntemi son şekline yakın boyutlarda, parça üretimine uygun, dövme ve döküm işlemlerini bir arada barındıran bir döküm yöntemidir. Yöntem dövme işlemiyle üretilen parçaların yüksek mekanik özellikleriyle dökümün ekonomisi ve dizayn genişliğine aym anda sahiptir. Yeni bir yöntem olmamasına rağmen ticari uygulaması 20. yy. 'm ikinci yarısında gerçekleşmiştir. Yöntem yüksek basınç etkisiyle boşlukları giderir ve mikroyapısal iyileşmeyi sağlar. Mikroyapısal iyileşme ve boşluksuz yapı döküm sonrası yapılan işlemlerin olabilirliğini arttırır ve son boyutlara yakın üretim imkanı işleme maliyetini azaltır. Sonuçta sıkıştırman döküm ürünleri döküm ürünleri içerisinde en yüksek mekanik özellikleri sergilemektedirler. Bu çalışmanın kuramsal kısmını sıkıştırmak dökümün tanımlanması, genel özellikleri ve özellikle alüminyum alaşımlarına uygulanışı oluşturmaktadır. Deneysel çalışmalarda %12 Si içeren alüminyum alaşımı kullanılarak sıkıştırmak döküm yöntemiyle mühimmat gövdesinin üretimi yapılmıştır. Bu amaçla önce gerekli sıkıştırmak döküm makinesi kurulmuş ve sıvama döküme geçiş için ön hazırlık yapılmıştır. Bunu takiben %12 silisyum içeren alüminyum alaşımı kullanılarak sıkıştırmak döküm yöntemiyle mühimmat gövdesi üretilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Squeeze casting is a casting method of producing near net shape parts in which a liquid metal charge is forged to shape inside closed dies. It combines the strength and integrity of forging with the economy and design flexibility of casting. Although the process is not a relatively new one, only in second half of 20. century squeeze casting process become available for industrial production. Due to the high level of applied pressure, porosity is eliminated and micro structural refinement is achieved. The micro structural refinement and integrity promotes a variety of secondary operations such as welding and solution heat treatment and reduces machining cost. As a result, squeeze casting products represents the highest mechanical properties among cast products. In theoretical parts of this work, aspect of the squeeze casting, general properties of process, production applications and especially squeeze casting of aluminum are presented. In the experimental work, producing of bomb body from Al-Si alloy by squeeze casting is aimed. For this reason a squeeze casting machine is designed by us and manufactured in Bursa. Afterward, using %12 Al-Si alloys, bomb body is produced by squeeze casting and preliminary preparation for transfer to swage casting is made on the same machine. Vll