Lojistik yönetiminde dağıtım kanalları yoluyla sağlanacak müşteri memnuniyetinin, işletmenin pazar payına etkisi ve ısıtma sektöründeki bir uygulaması
Customer satisfaction which is in the lojistics management improved by distribution channels effect to the firms market share and application in the heat sector
  1. Tez No: 85059
  2. Yazar: TUĞRUL MENEMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH ÖNÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
IV ÖZET Lojistik yönetimi, doğru ürüne, doğru yerde, doğru zamanda ve doğru miktarda, değişen koşullara çabuk uyum sağlayabilecek tedarik zincirinde sahip olmaktır. Bu tedarik zincirinde, ürünün üreticiden pazara ulaştırılması aşamasında, fiziksel dağıtımdan ve dağıtım kanallarından yararlanılmaktadır. Fiziksel dağıtım, ürünün tüketiciye ulaşana kadar gerçekleşen fiziksel akışıdır. Bu akışı sağlayan bazı fiziksel dağıtım faaliyetleri vardır: Sipariş alma, malzeme taşıma, depolama, envanter yönetimi ve taşımadır. Dağıtım Kanalı ise ürünün, tüketiciye ulaşana kadar izlediği yoldur. Dağıtım kanalında, ürünü pazarlara ulaştırmaya çalışan aracılar (toptancılar ve perakendeciler) bulunmaktadır. Bu aracılar üretici ve tüketiciler ile birlikte dağıtım kanalı üyelerini oluştururlar. Dağıtım kanalında ürün, pazara ulaşana kadar aracılar arasında, mülkiyet açısından el değiştirir. Sonuçta tüketiciye ulaşır. Bu noktada tüketicinin ürünü sipariş verdiği andan ürünü teslim alana kadar ki süreçte bazı beklentileri vardır. Bu beklentiler; ürünün sağlam şekilde, kendisine söylenen tarihte ve hatta saatte, sipariş verilen miktarda teslim edilmesi; ürün fiyatının uygun ve kalitesinin yeterli olması; satış sonrasında servis hizmetinin en iyi şekilde verilmesi v.b.. Bu tezin amacı, lojistik yönetimi anlayışının benimsendiği bir işletmede, dağıtım kanalının etkili yönetimi ile sağlanacak müşteri memnuniyetinin işletmeyi nasıl etkilediğini araştırmaktır. Çalışmada, 100'e yakın kitap veya makaleden yararlanılmış, konuyla ilgili tüm yerli ve yabancı literatür taranmıştır. Uygulama bölümünde; ısıtma sektöründe lider bir işletme incelenmiş, literatür bölümlerinin işletmedeki uygulamaları araştırılmıştır. Bu bölümde işletmenin pazar payları ile ilgili istatistiki verilerinden yararlanılmıştır. Çalışmada, dağıtım kanallarında müşteri memnuniyetini sağlamak için yapılan düzenlemelerin; maliyetleri ve uzun dönemde de işletmenin pazar payını etkilediği bulgularına rastlanılmıştır. Sonuç olarak; işletmelerin lojistik yönetim anlayışı içinde, dağıtım kanallarını, müşteri memnuniyetini sağlayacak şekilde kurmaları ve yönetmeleri; kısa vadede maliyetleri, uzun vadede ise işletmenin pazar payını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Logistics management means that to have the right product in a supply chain which could adapt the variable conditions at the right quantity, right time and right place. At this supply chain, when the product is going from manufacturer to the market, physical distribution and distribution channels are made use of. Physical distribution is product's physical flow, which occurs until the product reaches the consumer. There is some physical distribution activities, which provide this flow: order receiving, material. handling, warehousing, inventory management and transportation. Distribution channel is the way which product follows until it reaches the consumers. In the distribution channel, there are middlemen (wholesalers and retailers) who try to transport the product to the market. These middlemen and the manufacturers and consumers form the distribution channel members. The product, which is in the distribution channel, changes its ownership between the middlemen until it reaches the market. At the end, consumer has some expectations during the process that starts with giving the order and ends with taking delivery of the product. These expectations can be: having the product; undamaged, at the time which is told consumer before, at the right quantity, appropriate price, enough quality and having good service after buying the product, etc. The objective of this thesis is to research customer satisfaction, which is provided by effective channel management, how effects a company that uses logistics management. At this work, nearly 100 books, articles or lesson notes are made use of and all native and foreign literature is looked over. At the practice part of this work, a leader company of heat sector is examined. The practices of literature part are researched. Also, company's statistical data that is done with its market share is used. At this work found that the works, which is made for providing the customer satisfaction at the distribution channel effect the costs and company's long-term market share. At the end, the companies, which set up their distribution channels in order to provide customer satisfaction and manage with logistics management understanding even if their costs will increase in short term, they will increase their market share in long term.