Bazı su bitkilerinden elde edilen özütlerin antimikrobiyal, antioksidan ve fitokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial, antioxidant and phytochemical properties of extracts obtained from some aquatic plants
- Tez No: 850591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÇÖMLEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Makroalgler aşırı koşullarda yaşadıkları için, savunma mekanizmaları geliştirmeli ve ortamdaki bu dalgalanmalara nasıl adapte olacaklarını öğrenmelidirler. Bu nedenle, makroalgler biyoaktiviteye sahip ikincil metabolitler üretirler. Makroalgler sahip olduğu bu sekonder bileşikler sayesinde, yaşlanmayı geciktirici, antioksidan, antimikrobiyal, antiproliferatif, antiinflamatuvar, antidiyabetik ve nöroprotektif aktivite gibi çok çeşitli biyoaktivitelere sahiptirler. Tedavi amaçlı kullanılmasının yanısıra kozmetik, farmasötik ve gıda endüstrisinde kullanılan önemli biyoaktif bileşik üreticileri konumuna gelmiştir. Groenlandia densa çok yıllık, ağır metal toksinlerine karşı andioksiodant enzim oluşturan bir su altı bitkisidir. Ülkemizde yetişen bu su altı bitkisinin insan sağlığı üzerine yeterince çalışması bulunmamaktadır. Chara vulgaris oldukça polimorfik bir türdür ve birçok form ve çeşit tanımlanmıştır. Tatlı su yosunu olmasına rağmen acı ve tuzlu sularda da görülebilmektedir. Pestisit olarak Culex pipiens pallens'e karşı kovucu aktivite gösterdiği çalışmalar mevcuttur. Chiloscyphus polyanthos (L) Corda yapraklı bir ciğerotu türüdür. Fitoremediasyon amaçlı kullanımlarının yanısıra kanser hücreleri üzerinde toksik etki gösterdiği bilinmektedir. Bu çalışmada üç farklı şubeye ait Groenlandia densa, Chara vulgaris, Chiloscyphus polyanthos (L) Corda olmak üzere üç su bitkisinin antioksidan, antimikrobiyal ve rölatif aktivitelerinin yanı sıra, şeker, protein ve yağ içeriklerinin araştırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since macroalgae live in extreme conditions, they must develop defense mechanisms and learn how to adapt to these fluctuations in the environment. Therefore, macroalgae produce secondary metabolites with bioactivity. Thanks to these secondary compounds, macroalgae possess a wide variety of bioactivities such as anti-aging, antioxidant, antimicrobial, antiproliferative, anti-inflammatory, antidiabetic and neuroprotective activity. In addition to its use for therapeutic purposes, it has become an important bioactive compound producer used in the cosmetic, pharmaceutical and food industries. Groenlandia densa is a perennial underwater plant that forms an antioxidant enzyme against heavy metal toxins. This underwater plant grown in our country does not have enough work on human health. Chara vulgaris is a highly polymorphic species and many forms and cultivars have been described. Although it is a fresh water algae, it can also be seen in brackish and salty waters. There are studies showing repellent activity against Culex pipiens pallens as a pesticide. Chiloscyphus polyanthos (L) Corda is a leafy lungwort species. Besides its use for phytoremediation, it is known to have toxic effects on cancer cells. In this study, it is aimed to investigate the antioxidant, antimicrobial and relative activities of three aquatic plants, Groenlandia densa, Chara vulgaris, Chiloscyphus polyanthos (L) Corda, as well as sugar, protein and fat contents.