Mehmet Akif İnan'ın eserlerinde dini ve tasavvufî unsurlar
Religious and sufi elements in Mehmet Akif İnan's works
- Tez No: 850654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ORAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Mehmet Akif İnan'ın eserlerinde yer alan dini ve tasavvufî unsurlar konusu üzerine bir çalışmadır. Dinî ve tasavvufî unsurların Mehmet Akif İnan'ın şiirlerinde ve yazılarında nasıl ele alındığını incelemeye çalıştık. Mehmet Akif İnan'ın dönemin tasavvuf büyüklerinden Şeyh Ali Arıncî ile tanışması, Onun hem düşünce hayatına hem de dünya görüşüne birtakım açılımlar kazandırmıştır. Bu tanışmadan Mehmet Akif İnan, dinin ve tasavvufun himayesinde yaşayacak ve yazacaktır. Bizim çalışmamızın temelini de Şeyh Ali Arıncî ile tanışması sonucu daha çok belirgin hale gelen“din ve tasavvuf'”unsurlarının Mehmet Akif'in eserlerine yansıması oluşturur. Mehmet Akif'in şiirlerini ve düz yazılarını inceleyerek bu eserlerde sıkça terennüm edilen dinî ve tasavvufî unsurları tespit etmeye çalıştık. Mehmet Akif İnan eserleri üzerinde yapılan bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mehmet Akif'in hayatını, yayıncılığını, sivil toplum kuruluşlarındaki rolünü ve edebî yönünü anlattık. Bunu yaparken aile çevresinden ve arkadaş grubundan gelen dinî-tasavvufî etkiyi de tespit ederek vurguladık. İkinci bölümde ise Tasavvuf-Edebiyat ve Din İlişkisi ile Mehmet Akif İnan'ın tasavvufi hayata yönelmesi konularını ele aldık. Üçüncü bölümde ise Mehmet Akif İnan'ın şiirlerine ve yazılarına yansıyan dini-tasavvufi unsurları ele alarak bunların cümle ve metin içerisinde hangi mana derinliğinde kullanıldığını tetkik etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the religious and Sufi elements in the works of Mehmet Akif İnan. We tried to examine how religious and mystical elements are handled in Mehmet Akif İnan's poems and writings. Mehmet Akif İnan's meeting with Sheikh Ali Arıncî, one of the Sufi elders of the period, brought some expansions to both his thought life and world view. From this meeting, Mehmet Akif İnan would live and write under the auspices of religion and Sufism. The basis of our study is the reflection of“religion and Sufism”elements, which became more evident as a result of his meeting with Sheikh Ali Arıncî, in Mehmet Akif's works. By examining Mehmet Akif's poems and prose, we tried to identify the religious and mystical elements frequently mentioned in these works. This research on the works of Mehmet Akif İnan consists of three parts. In the first part, we talked about Mehmet Akif's life, his publishing, his role in non-governmental organizations and his literary side. While doing this, we also identified and emphasized the religious-mystical influence coming from the family circle and friend group. In the second part, we discussed the Relationship between Sufism-Literature and Religion and Mehmet Akif İnan's orientation towards Sufi life. In the third chapter, we discussed the Religious-Sufi elements reflected in Mehmet Akif İnan's poems and writings and tried to examine the depth of meaning they were used in the sentence and text.