Askeri personelin feminizme ve kadına yönelik şiddete bakışı: Bursa ili örneği
Perspective on violence against women: The case of Bursa
  1. Tez No: 850714
  2. Yazar: OKTAY ÖNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİHRİBAN ŞENSES AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması, günümüzün önemli konularından olan feminizm, kadın hakları ve kadına yönelik şiddet gibi konulara odaklanarak, Bursa ilinde görev yapan askeri personelin bu konulara bakış açılarını ve deneyimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Özellikle kadına yönelik şiddet, toplumumuzda hala büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu konuda alınacak önlemler ve çözümler oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, askeri personelin bu konuda nasıl bir tutum sergilediğini ve kadına yönelik şiddetle mücadeledeki rol ve sorumluluklarını incelemektir. Araştırmanın kapsamı, Bursa ilindeki Yıldırım, Nilüfer ve Osmangazi ilçelerinde görev yapan 20 askeri personelle sınırlıdır. Araştırma, derinlemesine (yarı yapılandırılmış) mülakat tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Askeri personele açık uçlu sorular sorulmuş ve detaylı cevaplar alınmaya çalışılmıştır. Bu sayede askeri personelin kadına yönelik şiddet ve feminizm konusundaki görüşleri, mesleki ve sivil hayatlarında bu tür olaylarla karşılaştıklarında nasıl bir tutum sergiledikleri ve bu konuda neler yapabilecekleri gibi konular ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kolluk kuvvetleri kadına şiddet mağdurlarının ilk başvurdukları merkezlerdir ve bu nedenle, yetki ve sorumlulukları göz önünde bulundurularak, eğitim-öğrenim kurumlarında feminizm ve kadına şiddetin önlenmesi, bildirilmesi ve müdahale edilmesi konusunda daha fazla farkındalık oluşturulması gerekmektedir. Askeri personelin de bu konuda bilinçli olmaları ve şiddetle mücadelede etkin bir rol üstlenmeleri önemlidir. Bu çalışmanın sonucunda, kolluk kuvvetlerinin kadına yönelik şiddetle mücadeledeki önemi vurgulanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Ayrıca, askeri personelin de bu konuda farkındalığının artırılması ve aktif bir şekilde mücadele etmeleri gerektiği belirtilmiştir. Eğitim-öğretim kurumlarında bu konuların daha fazla ele alınması ve bilinçlendirme çalışmalarının yapılması, kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli bir adım olacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma Bursa ilinde görev yapan askeri personelin feminizm, kadın hakları ve kadına yönelik şiddet konularındaki görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kolluk kuvvetlerinin ve askeri personelin bu konuda bilinçlendirilmesi ve aktif bir şekilde mücadele etmeleri, kadına yönelik şiddetin azaltılması için önemli bir adım olacaktır. Eğitim-öğretim kurumlarında bu konuların daha fazla ele alınması da, toplumda bilinçli bir yaklaşımın oluşmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışma, kadın hakları ve kadına yönelik şiddet konularında farkındalığın artırılması ve toplumsal bir değişim oluşturulması yönünde önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on today's important issues such as feminism, women's rights and violence against women, and aims to reveal the perspectives and experiences of the military personnel serving in Bursa. Violence against women in particular is still a major problem in our society, and the measures and solutions to be taken in this regard are very important. The aim of this study is to examine the attitude of military personnel in this regard and their roles and responsibilities in combating violence against women. The scope of the research is limited to 20 military personnel working in Yıldırım, Nilüfer and Osmangazi districts in Bursa. The research was carried out using in-depth (semi-structured) interview technique. Open-ended questions were asked to military personnel and detailed answers were sought. In this way, subjects such as the views of military personnel on violence against women and feminism, how they behave when faced with such events in their professional and civilian lives, and what they can do about it are discussed. According to the results of the research, law enforcement agencies are the centers where victims of violence against women apply first, and therefore, it is necessary to raise awareness about the prevention, reporting and intervention of feminism and violence against women in education and training institutions, taking into account their authorities and responsibilities. It is important for military personnel to be aware of this issue and take an active role in combating violence. As a result of this study, the importance of law enforcement in combating violence against women was emphasized and solutions were presented. In addition, it was stated that the awareness of military personnel on this issue should be increased and they should actively fight. Addressing these issues more and raising awareness in educational institutions will be an important step in the fight against violence against women. As a result, this study aims to reveal the views of military personnel serving in Bursa on feminism, women's rights and violence against women. Raising awareness of law enforcement and military personnel on this issue and their active struggle will be an important step in reducing violence against women. Addressing these issues more in educational institutions will contribute to the formation of a conscious approach in the society. This study is an important step towards raising awareness on women's rights and violence against women and creating a social change.