Hastane mimarisinin klinik kaliteye etkisi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the effect of hospital architecture on clinical quality
- Tez No: 850720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Amaç: Bu araştırmada hastane mimarisinin klinik kalite üzerine etkisi saptamak amaçlanmıştır. Klinik kalitenin amaçları olan hasta ve çalışan memnuniyetinin sağlanması, tıbbi hataların önlenmesi, hasta bakım süreçlerinin iyileştirilmesi ve etkin teşhis ve tedavinin sağlanmasının mimari yapıdan aldığı etki ise araştırmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Hastane mimarisinin klinik kalite üzerine etkisini araştıran bu çalışma; nitel araştıma yöntemlerinden gömülü teori çerçevesinde ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile anahtar kişiler vasıtasıyla yürütülmüştür. Çalışmanın amacına uygun olarak amaçlı, maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen, sağlık mimarisi yapmış mimarlar, kalite direktörleri, klinik kalite sorumluları ve hastalardan oluşan 20 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA Analytic Pro programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Mimari yapı ve unsurlarının sağlık hizmet sunumunu, çalışan ve hasta memnnuniyetini, etkin teşhis ve tedaviyi, istenmeyen olayların önlenmesini, çalışan ve hasta mahremiyetinin sağlanmasında etkisi olduğu katılımcılar tarafından ifade edilmektedir. Analiz sonucunda hastane mimarisinin elde edilen sağlık sonuçlarına olumlu etkiye neden olduğu saptanmıştır. Sonuç: Hastane mimarisinin klinik kalite üzerine olumlu etkiye neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to determine the effect of hospital architecture on clinical quality. The sub-objectives of the study are the effect of architectural structure on ensuring patient and employee satisfaction, preventing medical errors, improving patient care processes and providing effective diagnosis and treatment, which are the objectives of clinical quality. Materials and Methods: This study, which investigates the impact of hospital architecture on clinical quality, was conducted within the framework of grounded theory, one of the qualitative research methods, and through key informants using maximum diversity sampling method. In-depth interviews were conducted using a semi-structured interview form with 20 people, including architects, quality directors, clinical quality officers and patients who have made healthcare architecture, determined by the purposeful, maximum diversity sampling method in accordance with the purpose of the study. The data obtained from the interviews were analyzed with MAXQDA Analytic Pro program. Results: It is stated by the participants that the architectural structure and its elements have an impact on health service delivery, employee and patient satisfaction, effective diagnosis and treatment, prevention of adverse events, and ensuring employee and patient privacy. As a result of the analysis, it was determined that hospital architecture has a positive effect on the health outcomes obtained. Conclusion: It was concluded that hospital architecture has a positive effect on clinical quality.