Kadınlarda cinsel işlev bozuklukları ile aleksitimi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sexual dysfunction, alexythymia and quality of life in women
- Tez No: 850775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşam kalitesini etkileyen çok sayıda faktör olduğu bilinmektedir. Literatürde aleksitimi ile yaşam kalitesi arasında ilişki olduğu gösterilmiş olmasında rağmen bu ilişkiye aracılık eden faktörleri incelen sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada yaşam kalitesi, aleksitimi ve cinsel işlev bozukluğu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca aleksitimi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkide cinsel işlev bozukluğunun aracılık etkisinin incelenmesi de amaçlanmaktadır. Kesitsel dizayndaki mevcut çalışmanın örneklemini 18-35 yaş arası sağlıklı 316 kadın oluşturmaktadır. Katılımcılara SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Kadın İşlev Bozukluğu Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler usulüne uygun veri setine kaydedilerek istatistiki işleme tabi tutulmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 21,17±1,87 yıldı ve %95,9'u bekardı. Katılımcıların 14.9'u aleksitimik olarak sınıflandırıldı. Aleksitimin yaşam kalitesini doğrudan ve cinsel işlev bozukluğu üzerinden dolaylı olarak etkilediği saptandı. Çalışmanın bulguları, yaşam kalitesinin artırılmasında cinsel işlev bozukluklarının ve aleksitimiye yönelik terapotik müdahalelerin planlanmasının faydalı olabileceği düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that there are many factors that affect quality of life. Although it has been shown in the literature that there is a relationship between alexithymia and quality of life, there are a limited number of studies examining the factors mediating this relationship. This study aimed to investigate the relationship between quality of life, alexithymia and sexual dysfunction. It is also aimed to examine the mediating effect of sexual dysfunction in the relationship between alexithymia and quality of life. The sample of the current study, which has a cross-sectional design, consists of 316 healthy women between the ages of 18-35. The SF-36 Quality of Life Scale, Toronto Alexithymia Scale and Female Dysfunction Scale were administered to the participants. The obtained data were duly recorded in the data set and subjected to statistical processing. The average age of the participants was 21.17±1.87 years and 95.9% were single. 14.9 of the participants were classified as alexithymic. It was determined that alexithymia affects the quality of life directly and indirectly through sexual dysfunction. The findings of the study suggest that planning therapeutic interventions for sexual dysfunctions and alexithymia may be beneficial in improving quality of life.