Bölgesel kalkınmada sanayileşmenin önemi ve yerel ekonomiye katkıları: Karaman OSB ili örneği
The importance of industrialization in regional development and its contribution to local economy: The case of Karaman OIZ
  1. Tez No: 850794
  2. Yazar: KENAN ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bölgesel kalkınma, ülke çapında yer alan bölgelerin, dünya ve çevre bölgelerle karşılıklı etkileşim sonucunda meydana gelen bölge vizyonuna önem veren, toplumsal ve ekonomik optimal potansiyellerin harekete geçirilmesiyle bölgenin refah düzeyinin artırılmasını planlayan araştırmalar bütünüdür. Bir ülke, kendine has gelişme şartları ve iktisadi yapısı olan bölgelerden meydana gelmektedir. Bu sebepten dolayı, bölgeler arasında sosyal, fiziki ve ekonomik açılardan oldukça önemli farklılıklar görülmesi mümkündür. Bahsedilen farkların olabildiğince en az seviyeye indirilmesi, ülke ekonomileri için fazlasıyla önem arz etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nde 1960'larda planlı kalkınma dönemiyle beraber sanayi alanının kalkınmayı sağlamada oynadığı rolü daha belirginleşmeye başlamıştır. Bu kapsamda, dengeli bir ekonomik sistemin inşa edilmesi, ekonomik ve toplumsal kalkınmanın beraber gerçekleştirilmesi ve sanayileşme sürecine önem verilmesi konularına ilişkin farklı hedef ve amaçlar ortaya sunulmuştur. Tamda burada sanayi bölgeleri, ülkelerim gerek sınai gerekse iktisadi faaliyetlerinde önemli roller üstlenmişlerdir. Türkiye'de Organize Sanayi Bölgelerinin ilk inşa edildiği 1960'lardan bugüne kadar geçmiş olan süreç içerisinde, Organize Sanayi Bölgelerinin bölgesel kalkınmada oynadığı rollerde birtakım değişiklikler meydana gelmiştir. Bu araştırmada, bölgesel kalkınma konusunda sanayileşmenin önemi ve yerel ekonomiye katkılarını araştırmak amaçlanmıştır. Bu araştırma, Karaman Organize Sanayi Bölgesi sınırlıklarında ele alınmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti'nde sanayileşmenin tarihsel gelişimi, tanımı, organize sanayi bölgeleri, tanımı, çeşitleri, Türkiye'de kalkınmaya yönelik stratejiler, ekonomik kalkınmada uygulanan teşvikler vb. konulara ilişkin literatür taraması yöntemiyle bilgiler toplanmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların Karaman OSB'de üretim yapan firmaların kapasite düşüklüğünün en önemli nedeni hakkındaki düşüncelerinin dağılımı incelendiğinde iç talebin yetersiz oluşuna katılımcıların çoğunluğu katılmıyorum cevabını; dış talebin yetersizliğine katılımcıların çoğunluğu kararsızım ve kesinlikle katılıyorum cevaplarını; ham madde-yardımcı madde teminindeki zorluklar, üretim maliyetlerinin artması ve ithal mallar ile rekabetin artmasına ise katılımcıların çoğunluğu kesinlikle katılıyorum cevabını vermiştir. Buna göre katılımcılar firmaların kapasite düşüklüğünün en önemli nedeni olarak üretim maliyetlerinin artmasını görmektedir.
Özet (Çeviri)
Regional development is a body of research that attaches importance to the vision of the region that occurs as a result of the mutual interaction of regions located throughout the country, the world and the surrounding regions, and plans to increase the level of prosperity of the region by activating the optimal social and economic potentials. A country consists of regions with its own development conditions and economic structure. For this reason, it is possible to see quite significant differences between the regions in social, physical and economic terms. Dec. Reducing the mentioned differences to the minimum possible level is of great importance for the economies of the country. With the planned development period in the Republic of Turkey in the 1960s, the role of the industrial area in ensuring development began to become more obvious. In this context, different goals and objectives related to the construction of a balanced economic system, the realization of economic and social development together and giving importance to the industrialization process have been presented. Right here, the industrial zones, my countries have played important roles in both industrial and economic activities. In the process that has passed from the 1960s, when Organized Industrial Zones were first built in Turkey, to today, some changes have occurred in the roles that Organized Industrial Zones play in regional development. In this research, it is aimed to investigate the importance of industrialization in regional development and its contributions to the local economy. This research was carried out at the boundaries of the Karaman Organized Industrial Zone. Historical development of industrialization in the Republic of Turkey, definition, organized industrial zones, definition, types, strategies for development in Turkey, incentives applied in economic development, etc. in line with the purpose of the research. information was collected by literature review method related to the subjects. As a result of the study, when the distribution of the participants' thoughts about the most important reason for the low capacity of the companies producing in Karaman OIZ was examined, the majority of the participants disagreed with the answer that domestic demand is insufficient; the majority of the participants were undecided and strongly agreed with the lack of external demand; difficulties in the supply of raw materials and auxiliary materials, increased production costs and increased competition with imported goods, and the majority of the participants definitely agreed with the answer. According to this, the participants see the increase in production costs as the most important reason for the low capacity of the companies.