Yerel halkın spor etkinliklerine yöneliminin spor turizmine desteği ve spor turizminin topluma olan etkileri
The support of local residents' orientation towards sports events and the effects of sports tourism on society
  1. Tez No: 850793
  2. Yazar: OSMAN GÖKTUĞ KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda dünya genelinde spor turizmi ya da spor ile ilgili turizm türlerinin çok önemli ölçüde gelişme gösterdiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Spor turizmi konusundaki çalışmalar bu alanda birbirinden farklı birçok pazarın bulunduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla bu araştırma, 18-33 yaş aralığındaki (n=1140) Eskişehir, Ankara ve İzmir illerinde yaşayan yerel halkına, spor turizminin etkilerinin ve toplumsal verilen desteğin yerel halkın spora yönelimleri üzerindeki etkisine ilişkin bölge sakinlerinin algı düzeylerinin ölçülmesi amacına hizmet etmesi ve alan yazına yol gösterici bir çalışma olması amacıyla spor turizminin toplum üzerine etkisi ve toplumsal desteğinin, halkın spora yönelimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları; Araştırmacıların demografik bilgilerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”, (Erkan ve Koçak,2023) tarafından Türkçeye uyarlanan“Spor Turizminin Toplum Üzerindeki Etkisine İlişkin Bölge Sakinlerinin Algısı ve Desteği Ölçeği”, (Çevik, vd.., 2018) tarafından Türkçeye uyarlanan Spor Etkinliklerine Yönelim Ölçeği" ölçme araçlarından yararlanılmıştır. Araştırma verileri yüz yüze olarak kolayda örnekleme yönteminden yararlanılarak toplanmış ve elde edilen veriler SPSS programında düzenlendikten sonra ilgili analizler gerçekleştirilmiştir. Bireylerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Yerel halkın spora yönelimlerinin spor turizmini üzerindeki etkisine ilişkin bölge sakinlerinin algısı ve desteği arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi, etkiyi belirlemek için regresyon analizi kullanılmıştır. ii Araştırmanın bulguları göz önüne alındığında spor turizminin etkilerinin kadınların spora yönelim düzeylerini pozitif bir şekilde arttırdığı görülmektedir. Bunun yanı sıra halkın spora yönelimlerinin spor turizmini üzerindeki etkisine ilişkin bölge sakinlerinin algısı ve desteği arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, spor turizminin bireylerin spora yönelimleri üzerinde anlamlı etkileri olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bu etkilerden yola çıkarak yerel yönetimlerin ve büyük spor organizatörlerinin bu etkileri göz ardı etmeden yapacakları organizasyonları planlamaları hem o organizasyonun yapıldığı destinasyona hem de orada bulunana yerel halka olumlu etkilere neden olacağı yapılan çalışmada karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, experts have pointed out that sports tourism or tourism related to sports has significantly developed worldwide. Studies on sports tourism have revealed the existence of various markets in this field. Therefore, this research aims to measure the perception levels of local residents (aged 18-33, n=1140) residing in the cities of Eskişehir, Ankara, and İzmir regarding the effects of sports tourism and the impact of societal support on their inclination towards sports. The study also seeks to examine the relationship between the impact of sports tourism on society and societal support in terms of the local residents' inclination towards sports. The data collection tools used in the study include the“Personal Information Form”containing demographic information of the researchers, the“Perception and Support Scale of Local Residents Regarding the Impact of Sports Tourism,”adapted into Turkish by Erkan and Koçak (2023), and the“Orientation Scale Towards Sports Activities,”adapted into Turkish by Çevik et al. (2018). The research data was collected through face-to-face interviews using convenience sampling and analyzed using the SPSS program. Descriptive statistics were used to determine the participants' demographic characteristics. Correlation analysis was employed to examine the relationship between the perception and support of local residents and their inclination towards sports, while regression analysis was used to determine the impact. The findings of the study indicate that the effects of sports tourism positively increase women's level of inclination towards sports. Additionally, a significant relationship was observed iv between the perception and support of local residents and their inclination towards sports. In conclusion, it is evident that sports tourism has significant effects on individuals' inclination towards sports. Based on these effects, it is important for local governments and major sports organizers to plan their events without disregarding these effects, as it can lead to positive impacts on both the destination where the event takes place and the local residents.