Improving load balance of parallel factorization of block iterative methods
Blok iteratif yöntemlerin paralel çarpanlara ayrılmasında yük dengesinin iyileştirilmesi
- Tez No: 850855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHREDDİN ŞÜKRÜ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Doğrusal denklem sistemlerinin çözümüne yönelik yöntemler iki ana başlık altında incelenebilir: Bunlar direkt ve iteratif yöntemlerdir. Direkt ve iteratif yöntemlerin birleşiminden oluşan hibrit yöntemler yeni bir alternatif oluşturmaktadır. Block Cimmino, doğrusal denklem sistemlerinin çözümünde kullanılan ve paralel olarak kullanıma oldukça uygun bir hibrit metottur. Block Cimmino metodunun yakınsama oranı, satır blokları arasındaki ortogonalliğe bağlı olduğundan satır bloklarının elde edilme yöntemi önem kazanmaktadır. Satır blokları elde ederken satır bloklarının dengeli ve ortogonalliğe sahip olması paralel yük dengesinin sağlanması için önemlidir. Bunu sağlamak için parçalama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, öncü parçalama yöntemlerinde biri olan GRIP üzerinde geliştirme yapılarak daha iyi satır blokları elde etmek amaçlanmıştır. Süper bilgisayarlarda elde edilen sonuçlar göstermiştir ki 10 kata kadar daha hızlı paralel faktörizasyon ve 7 kata kadar daha az hafıza tüketimi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The methods for the solution of systems of linear equations can be analysed under two main headings: direct and iterative methods. Hybrid methods, which combine direct and iterative methods, represent a new alternative. Block Cimmino is a hybrid method used in the solution of systems of linear equations and is very suitable for parallel use. Since the convergence rate of the block Cimmino method depends on the orthogonality between the row blocks, the method of obtaining the row blocks becomes important. When obtaining row blocks, it is important that the row blocks are balanced and orthogonal to ensure parallel load balancing. Partitioning methods are used to ensure this. The aim of this study is to obtain better row blocks by making improvements to GRIP, one of the pioneering partitioning methods. Results obtained on supercomputers have shown that it provides up to 10 times faster parallel factorization and up to 7 times less memory consumption.