Defining a novel role for hypoxia inducible factor-2 alpha (hif-2α)/epas1: Maintenance of mitochondrial and redox homeostasis
Yeni bir rolün tanımlanması: Hipoksiye duyarlı faktör-2 alfa (hıf-2α)/epas1'in mitocondiryal ve redoks homeostazının korunması
  1. Tez No: 850854
  2. Yazar: YAVUZ OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JOSEPH A. GARCIA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Texas Southwestern Medical Center at Dallas
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hücresel ve Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Epas1 geni, transkripsiyonel düzenleyicilerin Hypoxia Inducible Factor ailesinin bir üyesi olan HIF-2α'yı kodlar. HIF-2α için biyolojik rol, başlangıçtaki Epas1–/– fare suşlarının embriyonik ölümcüllüğü nedeniyle belirsiz kalmıştır. Laboratuvarımız, genetik üreme stratejisi kullanarak ilk sağlıklı Epas1–/– fareleri üretimini rapor etmiştir. Yetişkin Epas1–/– farelerinde mitokondriyal disfonksiyonla uyumlu brüt, histolojik, biyokimyasal ve moleküler kanıtlar bulunmaktadır. Epas1 ve Sod2 eksik suşları arasındaki benzerlikler, bir biyokimyasal etyoloji, artmış oksidatif stres ve bir moleküler etyoloji, azalmış Sod2 gen ifadesi olmak üzere Epas1–/– farelerindeki mitokondriyal disfonksiyonu düşündürmektedir. Bu hipotezle uyumlu olarak, Sod2 gen ifadesi Epas1–/– farelerinde azalmışken, HIF-2α'nın geçici transfeksiyon çalışmalarında Sod2 gen promotörünü indüklediği görülmüştür. Daha fazla çalışma, bozulmuş mitokondriyal solunum, duyarlı hale getirilmiş mitokondriyal geçirgenlik geçiş açıklığı, artmış elektron taşıma zinciri aktivitesi ve azalmış mitokondriyal aconitase aktivitesi ortaya çıkarmıştır. Oksidatif stres için en duyarlı enzimatik belirteç olduğundan, aconitase inhibisyonunun bozulmuş solunumu açıklayabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, Epas1–/– karaciğerinde redoks dengesi bozulmuştur: indirgenmiş sitoplazmik ortam ve Epas1–/– karaciğerinden mitokondriya göreceli olarak oksitlenmiş bir ortam, HIF-2α'nın hücresel redoks dengesinin korunmasında bir rolü olduğunu ima etmektedir. Tüm bu veriler, HIF-2α'nın mitokondriyal fonksiyonun, reaktif oksijen türlerinin detoksifikasyonunun ve redoks dengesinin korunması için esas olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Epas1 gene encodes HIF-2α, a member of the Hypoxia Inducible Factor family of transcriptional regulators. The biological role for HIF-2α has been elusive due to embryonic lethality of the initial Epas1–/– mouse strains. Our lab reported the generation of the first viable Epas1–/– mice using a genetic breeding strategy. Adult Epas1–/– mice exhibit gross, histological, biochemical, and molecular evidence consistent with mitochondrial dysfunction. Similarities between Epas1 and Sod2 deficient strains suggest a biochemical etiology, increased oxidative stress, as well as a molecular etiology, decreased Sod2 gene expression, for the mitochondrial dysfunction in Epas1–/– mice. Consistent with this hypothesis, Sod2 gene expression is reduced in Epas1–/– mice whereas HIF2α induces Sod2 gene promoter in transient transfection studies. Further studies revealed impaired mitochondrial respiration, sensitized mitochondrial permeability transition pore opening, increased electron transport chain activity and reduced mitochondrial aconitase activity. Given that it is the most sensitive enzymatic marker for oxidative stress, aconitase inhibition may explain impaired respiration. Also, redox balance in Epas1–/– liver is disturbed: the reduced cytoplasmic environment, and a relative oxidized environment for mitochondria from Epas1–/– liver implies a role for HIF-2α in maintenance of cellular redox balance. All these data suggest that HIF-2α is essential for maintenance of mitochondrial function, reactive oxygen species detoxification, and redox balance.