Silikon hidrojel kontakt lens kullanımının kornea endoteli ve yüksek sıralı aberasyonlar üzerine erken dönem etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of early effects of silicon hydrogel contact lens usage on corneal endothelium and high-order aberrations
  1. Tez No: 850867
  2. Yazar: MEHMET CEMAL ERŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE KÖZER BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
AMAÇ: Silikon hidrojel kontakt lens kullanımının korneal endoteline ve aberasyonlara erken dönemde etkisini değerlendirmek. YÖNTEM-GEREÇLER: Oküler yada sistemik hiçbir hastalığı bulunmayan ve ilk kez kontakt lens kullanacak olan 48 miyop olgunun 96 gözü çalışmaya alındı. Wavefront ölçümleri kontakt lens uygulamasından önce, yarım saat sonra , 15. günde ve 30.günde olmak üzere 4 kez , speküler mikroskopi ölçümleri ise kontakt lens uygulamasından önce ve uygulamadan 1 gün sonra olmak üzere 2 kez her seferinde aynı gözlemci tarafından yapıldı. BULGULAR: 24 saat sürekli kontakt lens kullanımı sonrası santral kornea kalınlığında anlamlı artış (24.1 ± 39.3µm), bu artış ve hücre yoğunluğu arasında anlamlı negatif korelasyon, değişim katsayısı (polimegatizm), ortalama hücre alanı ve standart sapma ile anlamlı pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Kontakt lens kullanımı sonrası ilk yarım saatte, 15. gün ve 30. günde kontakt lens kullanımı öncesine göre wavefront coma, trefoil, sferik ve total yüksek sıralı aberasyonlarda anlamlı azalma tespit edilmiştir(p0.05). SONUÇLAR: Senofilcon A silikon hidrojel kontakt lensler 30. güne kadar devam eden iyi bir optik performans göstermesine rağmen, kornea morfolojisi üzerinde anlamlı değişiklikler izlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Silikon hidrojel kontakt lens, speküler mikroskopi, wavefront, aberasyon, endotelyal bleb oluşumu
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate early effects of silicon hydrogel contact lens usage on corneal endothelium and high-order aberrations. MATERIALS and METHODS: Ninety-six eyes of 48 patients without any history of ocular, or systemic disease and previous contact lens usage were included in the study. Wavefront measurements were performed before contact lens application, 30 minutes, 15 days and 30 days after contact lens application by the same observer. Specular microscopy measurements were performed before contact lens application and 1 day after contact lens application by the same observer. RESULTS: Twenty-four hours continuous usage of contact lenses resulted in significant increase in central corneal thickness (24.1 ± 39.3µm) and this finding was significantly negatively correlated with cell density, positively correlated with coefficient of variation (polimegatism), average cell area and standart deviation. In wavefront measurements, all coma, trefoil, spherical and total high-order aberrations were found significantly decreased 30 minutes, 15 days and 30 days after contact lens application(p0.05). CONCLUSION: Extended wear of senofilcon A silicon hydrogel contact lenses showed good optical performance up to 30 days, however significant changes were observed in corneal morphology. KEY WORDS: Silicon hydrogel contact lens, specular microscopy, wavefront, aberration, endothelial bleb