Mapping surface fuels using lidar and multispectral data fusion for fire behavior modeling
Yangın davranışının modellenmesi için yüzey bitki örtüsünün lidar ve multispektral verileri kullanılarak haritalanması
- Tez No: 850875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SORİN C. POPESCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Texas A&M University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İlk hedef, Doğu Teksas'taki yakıt modellerini doğru ve etkili bir şekilde değerlendirmek için Işık Algılama ve Mesafe Belirleme (LIDAR) uzaktan algılamanın kullanımını geliştirmektir. Daha spesifik hedefler arasında şunlar yer almaktadır: (1) LIDAR'dan türetilen ürünleri ve bunları yakıt modellerini değerlendirmek için kullanacak metodolojiyi geliştirmek; (2) yakıt modellerini değerlendirmek amacıyla LIDAR ve multispektral görüntülerin veri birleştirilmesine yönelik çeşitli tekniklerin kullanımının araştırılması; (3) tek başına QuickBird görüntülerinin aksine LIDAR ile yakıt haritalama doğruluğundaki etkilerinin araştırılması; ve (4) mekansal olarak açık dijital yakıt haritalarının üretilmesi. İkinci amaç, FARSITE (Yangın Alanı Simülatörü) kullanarak yangın davranışını modellemek ve doğu Teksas'ta doğruluk açısından farklılık gösteren yakıt modeli haritaları kullanarak modelleme çıktılarındaki farklılıkları araştırmaktır. Yakıt modellerine ilişkin tahminler, 62 alan üzerinden toplanan yerinde verilerle karşılaştırılmıştır. Denetimli görüntü sınıflandırma yöntemleri, havadaki LIDAR verilerinin ve QuickBird (%90,10) verilerinin birleşimiyle, tek başına QuickBird görüntülerine (%76,52) kıyasla daha iyi doğruluk sağlamıştır. İlk amaçtan elde edilen bu iki yakıt modeli haritası, farklı doğruluklara sahip yakıt modeli haritaları ile yangın büyümesindeki farklılıkları görmek için kullanılmıştır. Sonuçlarımıza göre LIDAR'dan elde edilen veriler, geniş orman alanlarında yüzey yakıt parametrelerinin doğru tahminlerini verimli ve doğru bir şekilde sağlamaktadır. Bu çalışma, yeni LIDAR uzaktan algılama teknikleri kullanılarak elde edilen yakıt modellerinin doğru haritalarının kullanılmasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fires have become intense and more frequent in the United States. Improving the accuracy of mapping fuel models is essential for fuel management decisions and explicit fire behavior prediction for real-time support of suppression tactics and logistics decisions. This study has two main objectives. The first objective is to develop the use of LIght Detection and Ranging (LIDAR) remote sensing to assess fuel models in East Texas accurately and effectively. More specific goals include: (1) developing LIDAR derived products and the methodology to use them for assessing fuel models; (2) investigating the use of several techniques for data fusion of LIDAR and multispectral imagery for assessing fuel models; (3) investigating the gain in fuels mapping accuracy with LIDAR as opposed to QuickBird imagery alone; and, (4) producing spatially explicit digital fuel maps. The second objective is to model fire behavior using FARSITE (Fire Area Simulator) and to investigate differences in modeling outputs using fuel model maps, which differ in accuracy, in east Texas. Estimates of fuel models were compared with in situ data collected over 62 plots. Supervised image classification methods provided better accuracy (90.10%) with the fusion of airborne LIDAR data and QuickBird data than with QuickBird imagery alone (76.52%). These two fuel model maps obtained from the first objective were used to see the differences in fire growth with fuel model maps of different accuracies. According to our results, LIDAR derived data provides accurate estimates of surface fuel parameters efficiently and accurately over extensive areas of forests. This study demonstrates the importance of using accurate maps of fuel models derived using new LIDAR remote sensing techniques.