Dal parçalama makinasının bağ budama artıkları için modifikasyonu ve arazi koşullarında işletmecilik değerlerinin belirlenmesi
Modification of branch shredder for vineyard pruning wastes and determination of operational values in field conditions
  1. Tez No: 850886
  2. Yazar: İLYAS DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SESSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Diyarbakır ili Dicle ilçesinde bir üreticiye ait modern telli terbiye sistemli ve geleneksel serpene sistemli bağ alanlarında Haziran 2023 yılında yapılmıştır. Denemede bitkisel materyal olarak Boğazkere (şaraplık), Öküzgözü (şaraplık) ve Mazurmi (şıralık) üzüm (Vitis vinifera L.) çeşitlerinin budama artıklarından yararlanılmıştır. Bağ budama artıklarının değerlendirilmesine ve devam eden sorunların çözümüne yönelik yürütülen bu çalışmada; dal öğütme amacıyla üretimi yapılan bir makinada ikili, üçlü ve dörtlü kıyıcı bıçak kullanılarak, üç farklı kıyıcı bıçak devir (1500 d/d, 2000 d/d ve 2500 d/d) sayısında ve besleme miktarlarında gerçekleştirilmiştir. Üç üzüm çeşidi için kıyıcı bıçak sayısının, kıyıcı bıçak devir sayısının ve besleme miktarının yakıt tüketimi, güç tüketimi, dönme momenti, motor gürültüsü ve parçacık boyutlarına olan etkisi belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, en yüksek yakıt tüketimi Mazurmi (Şire) üzüm çeşidinde 1,260 l/h (1,685 kg/h) olarak elde edilirken, Boğazkere 1,075 l/h (1,439 kg/h) ve Öküzgözü 1,088 l/h (1,454 kg/h) çeşitlerinde aynı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in June 2023 in the vineyard of a producer with a modern wire finishing system and traditional spreading system in Dicle district of Diyarbakır province. Pruning residues of Boğazkere (wine grapes), Öküzgözü (wine grapes) and Mazurmi (Şire) grape (Vitis vinifera L.) varieties were used as plant material in the research. In this study conducted to evaluate vineyard pruning residues and solve ongoing problems; The study was carried out at three different chopper blade speeds (1500 rpm, 2000 rpm and 2500 rpm) and feeding amounts, using two, three and four chopper blades on a machine produced for branch shredding. The effects of the number of chopper blades, chopper blade speed and feeding amount on fuel consumption, power consumption, engine noise and grain sizes were determined for three grape varieties. According to the results of the study, the highest fuel consumption was achieved in the Mazurmi (Şire) variety as 1,260 l/h (1,685 kg/h), while Boğazkere 1,075 l/h (1,439 kg/h) and Öküzgözü 1,088 l/h (1,454 kg/h). It was the same across varieties.