Çinko stearat/kalsiyum stearat kompozitinin (CAZN) bitüm ve bitümlü sıcak karışım üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of zinc stearate/calcium stearate composite (CAZN) on bitumen and bituminous hot mixture
- Tez No: 850925
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİZ AHMEDZADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada CaSt2 ve ZnSt2 metal stearatların harmanlanması ile elde edilen CAZN kompozit modifiyerinin bitümlü bağlayıcının fiziksel, reolojik, kimyasal ve termal özelliklerine etkisinin yanısıra CAZN modifiye bitümler ile üretilen asfalt karışımların mühendislik performansları incelenmiştir. Çalışma kapsamında CAZN kompozitini oluşturan CaSt2 ve ZnSt2 metal stearatların proporsiyonları Design Expert 10.0.3 yazılımı kullanılarak kuadratik x lineer kombine tasarım metodolojisi ile %95 istatistiksel anlamlılık seviyesinde belirlenmiştir. Saf ve CAZN modifiye bitümlerin fiziksel özellikleri geleneksel bağlayıcı test prosedürü ile incelenmiş, modifiye bağlayıcıların Superpave teknik şartnamesine uygunluğu bir dizi fiziksel ve reolojik test ile araştırılmıştır. Bağlayıcıların yüksek sıcaklık performansı ve biriken deformasyon etkisi altında yapısal dayanımı MSCR ve LAS testleri ile analiz edilmiştir. Bitümlü bağlayıcı ile CAZN modifiyeri arasındaki etkileşim ve bu etkileşimin modifiye bitümün performans karakteristikleri üzerindeki etkisi FTIR, DSC ve SEM analizleri ile araştırılmıştır. CAZN modifiye bitümlerden üretilen asfalt karışımların mühendislik özellikleri Marshall dizayn parametreleri ve ITS deneyleri ile incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular etraflıca değerlendirilmiş ve CAZN kompozitinin bitüm modifikasyonunda sağladığı avantaj ve dezavantajlar ilgili literatürde yer alan çalışmalar da dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the CAZN composite modifier obtained by blending CaSt2 and ZnSt2 metal stearates on the physical, rheological, chemical and thermal properties of the bituminous binder, as well as the engineering performances of asphalt mixtures produced with CAZN modified bitumens, were examined. Within the scope of the study, the proportions of CaSt2 and ZnSt2 metal stearates forming the CAZN composite were determined at 95% statistical significance level with the quadratic x linear combined design methodology using Design Expert 10.0.3 software. The physical properties of neat and CAZN modified binders were examined with the traditional binder test procedure, and the suitability of the modified binders with the Superpave technical specifications was investigated with a series of physical and rheological tests. The high temperature performance and structural strength of the modified binders under the effect of accumulated strain were analyzed by MSCR and LAS tests. The interaction between bituminous binder and CAZN modifier and the effect of this interaction on the performance characteristics of modified bitumen were investigated by FTIR, DSC and SEM analyses. The engineering properties of asphalt mixtures produced from CAZN modified bitumens were examined with Marshall design parameters and ITS tests. The findings obtained from the study were evaluated thoroughly and the advantages and disadvantages of CAZN composite in bitumen modification were evaluated by taking into account the studies in the relevant literature.