Combining features using principal component analysis and independent component analysis for image retrieval
Görüntü alma için temel bileşen analizi ve bağimsiz bileşen analizi kullanarak özellikleri birleştirme
  1. Tez No: 850943
  2. Yazar: MUHAMMED DAVUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHALED MAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Arab Academy for Science, Technology & Maritime Transport
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Görüntü içeriğine göre sorgulama (QBIC) ve içerik tabanlı görsel bilgi alımı (CBVIR) olarak da bilinen içerik tabanlı görüntü alma (CBIR), bilgisayarla görmenin görüntü alma sorununa, yani dijital arama sorununa uygulanmasıdır. büyük veritabanlarında görüntüler. Multimedya dosyalarının internet ortamında hızla artması ve yaygınlaşması nedeniyle bu alanda çok yoğun araştırmalar yapılmakta olup, bazı CBIR sistemleri de bulunmaktadır. Bu tezde önerilen teknik, özellikleri entegre etmenin ve indeksleme için Hiyerarşik kendi kendini organize eden haritayı (HSOM) kullanmanın faydalarından yararlanır, ancak özellik vektörünün uzunluğunu arttırmadan (normalleştirilmiş vektörleri bir vektörde birleştirmenin yaptığı gibi). Araştırmalar, Bağımsız Bileşen Analizi (ICA) ve Temel Bileşen Analizinin (PCA) projeksiyon takibinin iyi varyantları olduğunu göstermektedir. Bu tezde, çıktının aynı uzunluktaki girdi vektörünün sayısına eşit bir vektör kümesi olacağı PCA veya ICA kullanılarak öznitelikler birleştirilir, bu vektörler vektörün vektörün içinde olduğu HSOM seviyelerinde kullanılır. ilk seviyede daha düşük bileşen kullanılır (Düşük sıralı bileşenler genellikle verilerin“en önemli”yönlerini içerir), daha sonra bir sonraki seviyede daha yüksek bileşen vb. Dolayısıyla sonuç, HSOM'un her seviyesindeki tüm özelliklerin kombinasyonuna bağlıdır. Deneyler, birleştirilmiş özelliklerin, birleştirilmiş (PCA veya ICA kullanarak) ve birleştirilmemiş özelliklerden daha iyi alma performansı sağladığını, ancak arama sürecinde yinelenen karmaşıklığa sahip olduğunu göstermektedir. ICA kullanarak özellikleri birleştirmek, PCA kullanarak birleştirmeye göre daha iyi alma performansı sağlar ve bu da birleştirilmemiş özelliklerden daha iyi performans sağlar. PCA ve ICA kullanarak özellikleri birleştirmek, arama sürecinin karmaşıklığını artırmaz. Ek karmaşıklık, çevrimdışı yapılan özellik çıkarma işlemindedir.
Özet (Çeviri)
Content-based image retrieval (CBIR), also known as query by image content (QBIC) and content-based visual information retrieval (CBVIR) is the application of computer vision to the image retrieval problem, that is, the problem of searching for digital images in large databases. There is a very intensive research effort done on this field due to the rapid increase of number, and usage of multimedia files on the internet, also there are some CBIR systems. The proposed technique in this thesis profits from the benefits of integrating features, and using the Hierarchal self-organizing map (HSOM) for indexing, but, without increasing the length of the feature vector (as concatenating the normalized vectors in one vector do). Researches show that Independent Component Analysis (ICA) and Principal Component Analysis (PCA) are good variants of projection pursuit. In this thesis, features are combined using PCA or ICA, where the output will be a set of vectors equal to the number of the input vector with the same length, these vectors are used in the levels of the HSOM, where the vector in the lower component is used in the first level (Low-order components often contain the“most important”aspects of the data), then the higher component in the next level and so on. So, the result depends on the combination of all features in each level of the HSOM. Experiments show that concatenated features give better retrieval performance than combined (using PCA or ICA) and uncombined features, but with duplicated complexity in the search process. Combining features using ICA gives better retrieval performance than combining using PCA which in turn achieve better performance than uncombined features. Combining features using PCA and ICA do not increase the complexity of the searching process. The additional complexity is in the feature extraction process, which is done offline.