Karşılanamayan hemşirelik bakımı- perioperatif anketinin türkçeye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation, validity and reliability study of missed nursing care-perioperative survey
  1. Tez No: 850969
  2. Yazar: KÜBRA YALÇINKAYA KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİDE TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma“Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı- Perioperatif Anketi”nin cerrahi tedavi amacıyla başvuran hastalara bakım veren hemşirelerde Türkçeye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması amacıyla metodolojik araştırma olarak yürütülmüştür. Çalışma örneklemini 150 cerrahi klinik hemşiresi ve 150 ameliyathane hemşiresi oluşturmuştur. Araştırma Türkiye genelinde çevrim içi anket yoluyla yürütülmüştür. Araştırmada Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı- Perioperatif Anketi kullanılmıştır. Anketin dil, kapsam, yapı geçerliği ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Anket iki ayrı alanda (klinik ve ameliyathane) uygulandığından dolayı analizler sonucunda Ameliyathane Hemşireleri Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı- Perioperatif ve Cerrahi Klinik Hemşireleri Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı- Perioperatif anketi açığa çıkmıştır. Her iki anketin yapı geçerliğinin test edilmesinde önce doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Cerrahi Klinik Hemşireleri Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı- Perioperatif anketi uyum indeksi değerleri kabul edilebilir düzeyde, Ameliyathane Hemşireleri Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı- Perioperatif anketi ise kabul edilebilir düzeyin altında bulunmuştur. Bu doğrultuda yapılan açıklayıcı faktör analizi sonucunda beş faktörlü bir yapı ortaya çıkmıştır. Anketin iç tutarlılık analizi sonucuna göre Cronbach alfa değerleri 0,707- 0,924 arasında değişmektedir. Spearman-Brown Korelasyon Katsayısı 0,783- 0,943 arasında, Guttman Eş Değer Yarılar Katsayısı 0,782-0,939 arasında değişmektedir. Madde-toplam madde korelasyon katsayıları her iki ankette iki maddede +0,25'ten düşük geldiği için anketten çıkarılmıştır. Sonuç olarak“Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı- Perioperatif Anketi”nin Türkçe formu geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak kabul edilmiştir. Anketin cerrahi alanda karşılanamayan hemşirelik bakımının ve nedenlerinin belirlenmesi için ölçüm aracı olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a methodological study in order to conduct Turkish adaptation, validity and reliability study of the“Missed Nursing Care - Perioperative Survey”in nurses caring for patients admitted for surgical treatment. The study sample consisted of 150 surgical clinic nurses and 150 operating room nurses. The study was conducted through an online survey across Turkey. Missed Nursing Care - Perioperative Survey was used as data collection tool. The survey was analyzed for language, content, construct validity and reliability. Since the survey was administered in two separate areas (clinic and operating room), the results of the analyses revealed the Missed Nursing Care of Operating Room Nurses - Perioperative and Missed Nursing Care of Surgical Nurses - Perioperative survey. Confirmatory factor analysis was first used to test the construct validity of both surveys. The compliance index values of the Missed Nursing Care of Surgical Nurses - Perioperative survey were found to be at an acceptable level, whereas the Missed Nursing Care of Operating Room Nurses - Perioperative survey was found to be below the acceptable level. As a result of the explanatory factor analysis conducted in this direction, a five-factor structure emerged. According to the results of the internal consistency analysis of the survey, Cronbach's alpha values ranged between 0.707 and 0.924. Spearman-Brown Correlation Coefficient ranges between 0.783- 0.943 and Guttman Split-Half Coefficient ranges between 0.782-0.939. Since the item-total item correlation coefficients were less than +0.25 for two items in both surveys, they were removed from the survey. In conclusion, the Turkish version of the“Missed Nursing Care - Perioperative Survey”was accepted as a valid and reliable measurement tool. It is recommended that the survey be used as a measurement tool to determine the missed nursing care in the surgical field and its causes.