Postür egzersizlerinin, akademisyenlerin postür ölçümleri ve sosyal görünüş kaygılarına etkisi
The effect of posture exercises on posture measurements and social appearance concerns of academicians
  1. Tez No: 850970
  2. Yazar: HAFZULLAH POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pandemi döneminde ve sonrasında sürekli olarak bilgisayar başında çalışmak ve ders anlatmak zorunda olan akademisyenlerin, 12 haftalık egzersiz neticesinde postürel ve sosyal görünüş kaygıları üzerindeki değişimlerini ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmaya pandemi döneminde ve sonrasında çevrimiçi derse devam eden, yaşları 25-45 aralığında olan Erzurum ilindeki Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi'nde farklı fakülte ve bölümlerde görev yapan gönüllü 37 (18 Kadın, 19 Erkek) akademisyen katılmıştır. Araştırmanın örneklem gurubu kartopu örnekleme tekniğinden faydalanılarak oluşturulmuştur. Katılımcılara ön-test son-test uygulanmıştır. Katılımcılara, ev ve iş yerlerinde alet gerektirmeyen 13 adet postür egzersizi, 12 hafta boyunca haftada 3 gün video ve fotoğraf formatında Whatsapp grubu üzerinden gönderilmiştir. Süreç sonunda katılımcılar tekrar değerlendirilip sonuçlar analiz edilmiştir. NewYork Postür değerlendirme testi ve Sosyal Görünüş Kaygısı ölçeği uygulanarak verilerin Kolmogorov-Smirnov testi ile elde edilen sonuçlar doğrultusunda parametrik istatistik analizler sonucunda egzersizlerin etkisi gözlemlenmiştir. Verilerin analizi SPSS v.20 programıyla gerçekleştirilmiştir. VKİ değerleri betimsel istatistik yöntemiyle analiz edilirken katılımcıların arasındaki homojenlik testi için ki kare analizi yapıldı. Katılımcıların ön ve son testleri arasındaki farkların tespiti için ilişkili örneklem t testi uygulandı. Yapılan istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p0,05). Katılımcıların NYPDT son test ortalamaları NYPDT ön test ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to reveal the changes in postural and social appearance concerns of academics who have to constantly work and lecture on computers during and after the pandemic period, as a result of 12 weeks of exercise. Method: 37 volunteer academicians (18 female, 19 male) who attended online classes during and after the pandemic period and who worked in different faculties and departments at Atatürk University and Erzurum Technical University in Erzurum, aged between 25-45, participated in the study. The sample group of the research has been created using the snowball sampling technique. Pre-test and post-test have been applied to the participants. 13 posture exercises that do not require equipment at home and at work were sent to the participants via Whatsapp group in video and photo format, 3 days a week for 12 weeks. At the end of the process, the participants have been re-evaluated and the results were analyzed. The effect of the exercises has been observed as a result of parametric statistical analysis in line with the results obtained by the Kolmogorov-Smirnov test of the data by applying the NewYork Posture Assessment Test and the Social Appearance Anxiety Scale. Data analysis has been carried out with the SPSS v.20 program. While BMI values have been analyzed with the descriptive statistics method, chi-square analysis has been performed to test homogeneity among the participants. A related sample t test has been applied to determine the differences between the participants' pre- and post-tests. In the statistical analysis, the significance level has been determined as p0.05). Participants' NYPDT post-test averages are statistically significantly higher than their NYPDT pre-test averages.