Acil tıp araştırma görevlisi hekimlerinin acil krikotiroidotomi becerisinde tüp boyutu seçimine ultrasonografinin etkisi:Simülasyon manken çalışması
The effect of ultrasonography on tube size selection of emergency physicians in emergency cricothyroidotomy skill: Simulation mannequin study
- Tez No: 851026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Acil tıp asistanlarının ultrasonografi eşliğinde ve larengeal tokalaşma tekniği ile zor krikotiroidotomi becerisinde, girişim sayısı ve girişim süresi açısından etkisini karşılaştırmak ve acil tıp asistanlarının teorik ve pratik anlamda bilgi ve tecrübesini arttırarak uygulama yetkinliğini yükseltmeye fayda sağlamak. Yöntem: Araştırmamızda daha önce krikotiroidotomi işlemi yapmamış, acil tıp asistanlarına 1. aşamada larengeal tokalaşma ile krikotiorotomi tekniği ile ilgili eğitim verildi. Eğitimden 15 gün sonra kör bağımsız 2 jüri tarafından gönüllü ATA'ların işlem basamakları değerlendirildi. 2. aşamada ise aynı ATA grubuna USG yardımıyla krikotiroidotomi işleminin nasıl yapılacağına yönelik eğitim verildi. 15 gün sonra aynı jüri tarafından USG'li işlemin basamaklarını yapması istendi. Her iki aşama için işlem süreleri ve kullanılan tüp boyutları kaydedildi. 10'lu Likert Ölçeği ile uygulayıcıların eğitimlerden öncesi ve sonrası güven düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya toplam 28 ATA alındı. Eğitim öncesi güven düzeyi ve USG'siz eğitim sonrası güven düzeyi arasında, eğitim öncesi güven düzeyi ve USG ile eğitim sonrası güven düzeyi arasında istatiksel anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,90). ATA'ların USG'li ve USG'siz krikotiroidotomi işlemindeki başarıları karşılaştırıldığında USG'siz işlemlerde %67.9 iken USG eşliğinde bu oran %100 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effect of ultrasonography-guided and laryngeal handshake technique on the difficult cricothyroidotomy skills of emergency medicine residents in terms of number of interventions and duration of intervention and to increase the theoretical and practical knowledge and experience of emergency medicine residents and to increase their competence in practice. Materials and Methods: In our study, 28 emergency medicine residents who had not performed cricothyroidotomy before and who were randomly selected as equal numbers of men and women from each seniority were trained on cricothyroidotomy technique with laryngeal handshake. in the first stage, The procedure steps of the volunteer ATA's were evaluated by 2 blinded independent juries 15 days after the training. In the 2nd stage, the same ATA group was trained on how to perform cricothyroidotomy with the help of USG. 15 days later, they were asked to perform the procedure steps with USG by the same jury. Procedure times and tube sizes used were recorded for both stages. The confidence levels of the practitioners before and after the training were measured with a 10-point Likert scale. Results : The study included a total of 28 participants. A statistically significant relationship was found between the pre-training confidence level and post- training confidence level without ultrasound guidance (p0.90). When comparing the success of ATAs in cricothyrotomy procedures with and without ultrasound, the success rate was 67.9% for procedures without ultrasound, while it was 100% with ultrasound.