Ru (II) Aren komplekslerinin sentezi ve biyolojik aktiviteleri
Synthesis and Biological Activities of Ru (II) Arene Complexes
  1. Tez No: 851043
  2. Yazar: SERDAR BATIKAN KAVUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Platin türevi metal bazlı ilaçlarla ilişkili olumsuz yan etkiler ve toksisite nedeniyle, bilim camiası dikkatini rutenyum (Ru) komplekslerine çevirmiştir. Bu çalışma, Ru komplekslerinin çok yönlü etkilerini araştırmakta ve çeşitli faktörlerin kanser hücrelerine karşı etkinlikleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Namin/Namin, Namin/Namid, Namid/Oamid ve Namid/Stiolat/Stiolat dahil olmak üzere farklı donör atomların etkisinin yanı sıra metal koordinasyonu, çözünürlük, monometalik ve bimetalik analoglar, aromatik ve alifatik grupların etkisi ve katyonik ve nötr komplekslerin, hücre içi taşınımın ve moleküler boyutun kanser hücreleri üzerindeki etkilerini sistematik olarak araştırdık. Ru(II) p-simen komplekslerinin kanser hücreleri spektrumu üzerindeki biyolojik aktivitelerini değerlendirmek için MTT deneylerini kullanıyoruz. Araştırma araç setimiz, reaktif oksijen türlerinin incelenmesi, oksidatif DNA hasarının değerlendirilmesi, hücre morfolojisinin incelenmesi, DNA hasarının değerlendirilmesi (H2AX), akış sitometrisi analizi, immünoblotlama, hücre hareketliliği deneyleri yoluyla metastaz potansiyelinin belirlenmesi ve kapsamlı immünohistokimya analizleri dahil olmak üzere bir dizi metodolojiyi kapsamaktadır. Biyolojik çalışmalarımızın bir sonucu olarak, bu komplekslerin çeşitli kanser hücresi türlerine karşı güçlü aktivite sergilediğini gözlemledik. Hücre ölüm mekanizmaları, spesifik ligandlara ve metal türlerine bağlı olarak değişmekte ve genellikle platin türevi ilaçlara kıyasla daha üstün sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the adverse side effects and toxicity associated with platinum-derived metal-based drugs, the scientific community has turned its attention to ruthenium (Ru) complexes. This study delves into the multifaceted effects of Ru complexes, examining the influence of various factors on their efficacy against cancer cells. We systematically investigate the impact of different donor atoms, including Namine/Namine, Namine/Namide, Namide/Oamide, and Namide/Stiolate/Stiolate, as well as metal coordination, solubility, monometallic and bimetallic analogues, the influence of aromatic and aliphatic groups, and the effects of cationic and neutral complexes, intracellular transport and molecular size on cancer cells. To assess the biological activities of Ru(II) p-cymene complexes on a spectrum of cancer cells, we employ MTT assays. Our investigative toolkit encompasses a range of methodologies, including the examination of reactive oxygen species, assessment of oxidative DNA damage, scrutiny of cell morphology, evaluation of DNA damage (H2AX), flow cytometry analysis, immunoblotting, determination of metastasis potential through cell motility assays, and comprehensive immunohistochemistry analyses. Our research takes a deep dive into specific cancer types, with dedicated and meticulous studies conducted on colon, liver, and breast cancer. We also conduct rigorous stability assessments and investigate the interactions of these complexes with DNA. As a culmination of our biological studies, we observe that these complexes exhibit robust activity against various cancer cell types. The mechanisms of cell death vary depending on the specific ligands and metal types, often yielding superior results compared to platinum-derived drugs.