Agglomeration and settling behaviour of non-metallic inclusions in aluminium melts
Alüminyum eriyiklerinde metalik olmayan kalıntıların topaklanma ve çökelme davranışları
- Tez No: 851074
- Danışmanlar: PROF. DR. BERND FRIEDRICH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Alüminyum ürünlerindeki kusurların miktarı, eriyikteki kalıntı konsantrasyonu yükseldikçe artmaktadır. Eriyik kalitesi, kalıntıların bileşimi, konsantrasyonu, partikül boyutu ve boyut dağılımı ile değerlendirilir. Alüminyum alaşımlarında metalik olmayan kalıntıların varlığı, ürünlerin üretiminde yaşanan en ciddi sorunlardan biridir. Bu kalıntılar mekanik özellikleri, işlenebilirliği, gözenekliliği, korozyon direncini, elektriksel iletkenliği ve dış görünümü etkileyebilir. Kalıntıların giderilmesi, bunların verimli ve doğru bir şekilde tespit edilebilmesiyle iyileştirilebilir. Bu çalışma, metalik olmayan katkıların çökelme davranışlarını deneysel olarak anlamak ve birinci dereceden kurallara göre hesaplamalarla çökelme hızlarını modellemek amacıyla yapılmıştır. Amaç metalik olmayan katkıların hakkında daha iyi bir görüşe sahip olmak için teoriye dayalı ve deneysel temelli verileri birleştirmektir. Bu çalışmada teorik olarak aşağıdaki kalıntıların özelliklerine ve çökelme davranışlarına odaklandık; Al2O3, MgO, MgAl2O4, Al4C3, TiC ve TiB2. AlMgSiCu dövülebilir alaşımlardaki metalik olmayan katkıları tanımlamak ve izlemek için bir deney düzeneği oluşturulmuş ve LiMCA ve PoDFA tarafından denemeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of defects in the Aluminium products increases with increasing concentration of inclusions in the melt. Melt quality can be evaluated by the composition, concentration, particle size and size distribution of inclusions. The presence of non-metallic inclusions in aluminium alloys is one of the most serious problems take place in the production of products. They might, affect mechanical properties, machinability, porosity, corrosion resistance, electrical conductivity and external appearance. Removal of inclusions can be improved by efficient and accurate detection of them. This work was carried out to understand the settling behaviour of non-metallic inclusions experimentally and to model settling velocities by calculations regarding to first order rules. The target is eventually to combine the theory based and experimental based data to have a better view on non-metallic inclusions. In this work, we theoretically focused on properties and settling behaviour of following inclusions; Al2O3, MgO, MgAl2O4, Al4C3, TiC and TiB2. An experimental setup has been built and trials have been performed by LiMCA and PoDFA to define and monitor the present non-metallic inclusions in AlMgSi1Cu wrought alloy.