Interpretable cancer stage classification using sparse bayesian neural networks
Seyrek bayesian sinir ağları ile yorumlanabilir kanser evre sınıflandırması
- Tez No: 851075
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kanser moleküler özelliklerinin derinlemesine incelenmesini gerektirir. Hedeflenen tedavi stratejileri için kanser evrelerinin ayırt edilmesi esastır. Bu tez, gen ifade profillerini kullanarak erken ve geç evre kanserlerin ayrımına odaklanmıştır. Hesaplama tekniklerinin tıbbi araştırmalarla bütünleşmesiyle, makine öğrenimi modelleri bu görevde üstün başarı göstermektedir ve biyolojik mekanizmalara dair içgörüler sunmaktadır. Bu içgörüleri kullanabilmek için, seyreklik teşvik eden öncüllerle Bayesian Sinir Ağları (BNN) adında yeni bir yaklaşım öneriyoruz. Önerilen seyrek BNN'ler, kanser evrelerini belirlemede yüksek tahmin performansı sunarken yüksek düzeyde yorumlanabilirlik sağlamak için tasarlanmıştır. Seyrek BNN modellerimizi değerlendirmek için, onları 15 farklı kanser kohortunda üç makine öğrenimi algoritması ile karşılaştırdık. Çalışmamızın sonuçları, seyrek BNN modellerimizin geleneksel referans modellerle karşılaştırılabilir tahmin performanslarına ulaştığını göstermektedir. Ayrıca, sinir ağlarının tıpta kara kutu sorununu ele alıyoruz. Bu sorun, hangi girdi özelliklerinin tahminler için kritik olduğunu belirsiz bırakır ve önemli sonuçları olan karar verme sürecinde ciddi bir sorundur. Bu sorunu ele almak için, ana katkımız veri yorumlanabilirliğini önemli ölçüde artıran yeni bir BNN mimarisi geliştirmek olmuştur. Yaklaşımımızda, üç tür seyreklik teşvik eden öncülleri entegre ettik: Laplace, Student t ve Sivri ve Taban. Her bir öncülün sıfır ortalaması ve düşük varyansı vardır, bu da bağlantıların azaltılmasını teşvik eder ve böylece odaklanmış bir özellik seçimi sürecini mümkün kılar. Bu metodoloji, en etkili gen ifadelerini belirlememize ve üzerine odaklanmamıza olanak tanır. Analizimiz, seyrek BNN'lerin belirli gen setlerine belirgin bir tercih gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, seyrek BNN'lerin geliştirilmesi, kanser araştırmaları alanını anahtar gen yollarını aydınlatarak ve kanser evreleme sürecini önemli ölçüde iyileştirerek biyolojik olarak bilgilendirici ve yorumlanabilir bir araç sunar.
Özet (Çeviri)
Cancer requires an in-depth exploration of its molecular characteristics. For targeted treatment strategies, distinguishing cancer stages is essential. This thesis has focused on the differentiation of early- and late-stage cancers using gene expression profiles. With the integration of computational techniques into medical research, machine learning models excel in this task, offering insights into biological mechanisms. To harness these insights, we proposed a novel approach, which is Bayesian Neural Networks (BNNs) with sparsity-inducing priors. The proposed sparse BNNs are designed to deliver high predictive performance in identifying cancer stages while maintaining a high level of interpretability. To evaluate our sparse BNN models, we benchmarked them against three machine learning algorithms across 15 different cancer cohorts. The results of our study revealed that our sparse BNN models achieve predictive performances comparable to traditional benchmark models. Additionally, we addressed the black-box issue of neural networks in medicine, which obscures which input features are crucial for predictions, a serious issue in decision-making with significant implications. To address this issue, our primary contribution has been the development of a novel BNN architecture that considerably enhances data interpretability. In our approach, we have integrated three types of sparsity inducing priors, namely, Laplace, Student's t, and Spike-and-Slab. Each prior has a mean of zero and low variance, promoting a reduction in connections and thus enabling a focused feature selection process. This methodology allows us to identify and concentrate on the most influential gene expressions. Our analysis revealed that sparse BNNs show a distinct preference for specific gene sets. In conclusion, the development of sparse BNNs offers a biologically informative and interpretative tool, enhancing the field of cancer research by shedding light on key gene pathways and significantly improving the process of cancer staging.