Dynamic preventive maintenance schedule based on usage rate for medical devices: An ahp and iot approach with magnetometer sensor
Tıbbi cihazların kullanım oranına dayalı dinamik önleyici bakım takvimi: Manyetometre sensörü ile ahp ve ıot yaklaşımı
  1. Tez No: 851087
  2. Yazar: AYCAN BULUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hastanelerde medikal cihazların yönetimi, tedavi süreçlerini, sağlık hizmetlerinin kalitesini, hasta ve sağlık çalışanlarının memnuniyetini doğrudan etkiler. Bu sürecin doğru planlanması, hastanede acil öncelikli arıza oranının azalmasını sağlanmasını ve daha fazla hastanın doğru methodlar ile tedavi olmasına olumlu etki eder. Çoğunlukla, hastanelerin biyomedikal birimleri medikal cihazların çeşitliliği nedeniyle bu süreci yönetmek için çeşitli yazılımlar kullanmayı tercih eder. Bu sürecin yönetimi, tıbbi cihazların sahip olduğu arıza, bakım, kalibrasyon süreçleri, maliyetleri ve kullanılmadıkları süreler gibi kritik önem taşıyan özelliklerinden dolayı birkaç zorluğu beraberinde getirir. Bu tezde, tıbbi cihaz bakım planlama sürecini geliştirmek için Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi ve sensör kullanımına odaklanılmıştır. Manyetometre sensörü dinamik bir önleyici bakım takvimi oluşturmak için hastane verileri ile entegre edilmiştir. Amaç, tıbbi cihazların kullanım oranlarını belirlemek, bakım programlarını optimize etmek ve hastane kaynak yönetimini iyileştirebilecek bir öneri sunmaktır. Bu tez çalışmasında, seçilen tıbbi cihazların kullanım oranını ölçmek için sensörlerden elde edilen verileri K-means kümeleme yöntemini kullanarak analiz ettik. Hastaneden toplanan bilgiler ve manyetometre sensorü ile ölçülen kullanım verileri Analitik Hiyerarşi Süreci'nde (AHP) kullanılarak tıbbi cihazların objektif kriterlere göre önceliklendirilmesi sağlandı. Bulgularımız, kullanım verilerinin dinamik ölçümünün önceliklendirme sırasında değişikliklere yol açtığını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The management of medical equipment in hospitals directly affects treatment processes, healthcare service quality, and the satisfaction of patients and healthcare professionals. Proper planning can reduce the emergency priority failure rate in hospitals and ensure suitable treatment methods are used for more patients. Biomedical units in hospitals commonly use various types of software to manage this process because of the wide range of medical devices available. Managing this process poses several challenges, given the critical importance of medical devices in failures, maintenance, calibration process, medical devices cost and, idle time. This thesis focuses on utilizing Internet of Things (IoT) technology and sensors to enhance the planning process of medical device maintenance. The magnetometer sensor is integrated with hospital data to establish a dynamic preventive maintenance schedule. The objective is to identify medical devices usage rates, optimize maintenance programs, and offer recommendations to improve hospital resource management. In this thesis, we analyzed sensor data using the K-means clustering method to measure the usage rate of selected medical devices. The information gathered from the hospital and the utilization data measured by magnetometer sensor were used in the Analytic Hierarchy Process (AHP) to prioritize medical devices based on objective criteria. Our findings revealed that the dynamic measurement of usage data resulted in changes to the prioritization order.