Tümör nekroz faktör alfa ile indüklenen endotel disfonksiyon modelinde fisetin uygulamasının antiaterojenik ve antienflamatuvar parametreler üzerindeki etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of fisetin administration on antiatherogenic and anti-inflammatory parameters in tumour necrosis factor alpha-induced endothelial dysfunction model
  1. Tez No: 851086
  2. Yazar: YUNUS ERAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BERKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Endotel hasarı sonrasında görülen lokal enflamasyon, aterosklerozun başlangıcıdır ve sadece başlangıçta değil, hastalığın her aşamasında enflamasyon önemli bir role sahiptir. Endotel hücresinin aktive olmasının ardından sitokinler, kemokinler ve adezyon molekülleri salgılanmaya başlamaktadır. Çeşitli fitokimyasallar ile monosit adezyonunu ve hücre hasarını azaltmak üzerine yapılan çalışmalarda; hücre içi adhezyon molekülü-1 (ICAM-1), vasküler hücre adhezyon molekülü-1 (VCAM-1) ve nükleer faktör kappa B (NF-κB) gibi moleküllerin ekspresyon düzeylerinde azalma olabileceği gösterilmiştir. İnsan umbilikal ven endotelyal hücrelerini (HUVEC) TNF-α ile indüklemek iyi bir koroner arter hastalığı modeli oluşturmaktadır. Bu çalışmada tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) ile indüklenip enflamasyon ve ateroskleroz modeli oluşturulan HUVEC hücre hattında, yüksek antienflamatuvar etkiye sahip olan fisetinin, antienflamatuvar ve anti-aterosklerotik etkinliğinin biyokimyasal, moleküler düzeyde araştırılması ve hedeflenmektedir. HUVEC hücre hattı TNF-α ile indüklenip enflamasyon ve ateroskleroz modeli oluşturulan insan umbilikal ven endotelyal hücre kültüründe, 10 ng/mL dozunda TNF-α uygulamasının 6 saat öncesinde, 10 ng/mL TNF-α uygulaması ile eş zamanlı ve 10 ng/mL TNF-α uygulamasından 6 saat sonra olmak üzere her gruba fisetinin LD50 konsantrasyonu uygulanmıştır. Toplamda 24 saat inkübasyondan sonra endotel hücrelerindeki nitrik oksit, TNF-α, interlökin 1-beta (IL-1β) ve IL-10 düzeyleri ELISAmetrik olarak, ICAM-1, VCAM-1 ve NF-κB proteinlerinin ekspresyonları ise Western Blot yöntemiyle ölçülmüştür. Analizler SPSS for Windows v16.0 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local inflammation seen after endothelial damage is the beginning of atherosclerosis and inflammation has an important role not only at the beginning but also at every stage of the disease. Following activation of the endothelial cell, cytokines, chemokines and adhesion molecules are secreted. In studies conducted to reduce monocyte adhesion and cell damage with various phytochemicals, it has been shown that the expression levels of molecules such as intracellular adhesion molecule-1 (ICAM-1), vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1) and nuclear factor kappa B (NF-κB) may decrease. Induction of human umbilical vein endothelial cells (HUVEC) with TNF-α constitutes a good model of coronary artery disease. In this study, we aimed to investigate the anti-inflammatory and anti-atherosclerotic activity of fisetin, which has a high anti-inflammatory effect, at the biochemical and molecular level in HUVEC cell line induced with tumour necrosis factor-alpha (TNF-α) and created inflammation and atherosclerosis model. In human umbilical vein endothelial cell culture in which HUVEC cell line was induced with TNF-α and inflammation and atherosclerosis model was created, LD50 concentration of fisetin was applied to each group 6 hours before, simultaneously with and 6 hours after 10 ng/mL TNF-α application. After incubation for 24 hours, nitric oxide, TNF-α, interleukin 1-beta (IL-1β) and IL-10 levels in endothelial cells were measured by ELISAmetric method, and the expression of ICAM-1, VCAM-1 and NF-κB proteins were measured by Western blotting. Analyses were performed using SPSS for Windows v16.0 package programme.