An investigation on failure mechanisms of earth fill dams
Toprak dolgu barajlardaki göçme mekanizmaları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 851110
  2. Yazar: AYŞENUR ALTINSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Barajların içme suyu, enerji üretimi, sulama ve kamu hizmetleri gibi çeşitli amaçlarla kullanılması, optimal sonuçlara ulaşmak ve çevresel etkiyi en aza indirgemek için dikkatlice incelenmeyi gerektirir. Özellikle toprak dolgu barajlarının başarısızlık oranının, diğer baraj türlerine kıyasla nispeten yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, baraj başarısızlıklarının potansiyel nedenleri arasında önemli bir yere sahip olan borulama mekanizmasının tetiklenmesini keşfetmektedir. Idaho, ABD'de bulunan zonlu toprak-kaya dolgu tipi Teton Barajı, nehir tabanından 93 metre yüksekliğinde olup, hatalı inşaat ve muhtemelen tasarım uygulamalarından kaynaklanan bir borulama örneği olarak kabul edilmektedir. Uzun bir süredir, borulamanın çekirdek altındaki (kesim altındaki) doğal zeminde başlatıldığı spekülasyonları bulunmaktadır, ki bu alan uygun korumaya sahip değildi. Vaka incelemesi yanı sıra, bu araştırma bir model barajın inşasını içermektedir. Model baraj üzerinde toprak malzemelerinin parametrelerini belirlemek için deneyler yapılmıştır. Bu model barajın ana odak noktası, su yükü etkisi altında borulama mekanizmasını gözlemlemekti. Teton Barajı'nın sayısal modellemesi aracılığıyla, bu çalışma borulama mekanizmasının aşamalı gelişimini daha iyi anlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The design of dams, utilized for various purposes such as drinking water, energy production, irrigation, and public services, demands meticulous examination to achieve optimal results while minimizing environmental impact. Notably, the failure rate of earth-fill dams has been observed to be relatively high compared to other dam types. This study explores the triggering of the piping mechanism, which holds a significant place among the potential causes of dam failure. The zoned earth-rock fill Teton Dam in Idaho, USA, with a height of 93 meters from the river bottom, is considered an example of piping that may have been triggered by faulty construction and potentially design practices. There has long been speculation that piping was initiated in the natural ground below the core (below the cut-off), lacking proper protection. In addition to the case study, this research involves the construction of a model dam. Experiments were conducted on the model dam to determine the parameters of the soil materials. The primary focus of this model dam was to observe the piping mechanism under the influence of water load. Through numerical modeling of the Teton Dam, this study aims to provide a better understanding of the gradual development of the piping mechanism.