Synthesis of thiophene-pyrrole-thiophene solid matrix anchored tempo and L-proline units
Tiyofen-pirol-tiyofen katı matrise bağlı tempo ve L-Proline ünitelerinin sentezi
- Tez No: 851138
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Organokatalizin pratik uygulanabilirliği, katalizörün yüksek yükleme gereksinimi, geri kazanılması ve yeniden kullanılmasındaki zorluklar nedeniyle sınırlıdır. Yeni bir konu olarak organokatalizörlerin π-konjuge yapılarla birleştirilmesiyle geri kazanılabilir özelliği bulunan katalizörler sentezlenmiş ve katalitik aktiviteleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde 2,5-di(2-tiyenil)pirol (TPT) ile L-Proline ve TEMPO birimleri klik reaksiyonuyla birleştirilip monomerler elde edilmiştir. Organokatalizörlerin sentezi ve karakterizasyonunun ardından elektrokimyasal özellikleri CV, DPV ve UV-Vis analizleri ile belirlenmiştir. Daha sonra organokatalizörlerin elektrokimyasal polimerizasyon yoluyla ITO üzerine kaplanıp immobilizasyonu sağlanmıştır. Sentezlenen katalizörlerden TEMPO içeren katalizörün (PTPT-T), katalitik aktivitesi benzil alkolün oksidasyon reaksiyonunda test edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, TEMPO içeren katalizörün (PTPT-T) dört döngüye kadar yeniden kullanılabilirliğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The practical applicability of organocatalysis is limited by high catalyst loading requirements or difficulties in recovering and reusing catalysts. In this thesis, as a new topic, reusable catalysts were synthesized by combining organocatalysts with π-conjugated structures, and their catalytic activities were evaluated. In the first part of the study, monomers were obtained by combining the 2,5-di(2-thienyl)pyrrole (TPT) with L-Proline and TEMPO units via click reaction. After the synthesis and characterization of organocatalysts, their electrochemical properties were investigated with CV, DPV, and UV-Vis analyses. Then, the immobilization of organocatalysts was achieved by coating them on ITO via electrochemical polymerization. Among the synthesized catalysts, the TEMPO-containing catalyst (PTPT-T) was tested in the oxidation reaction of benzyl alcohol to evaluate its catalytic activity. The result of the study proved the reusability of the TEMPO-containing catalyst (PTPT-T) up to four cycles.