COVİD-19 pandemisi sürecinde sporcuların yaralanma korkusu, fiziksel aktivite düzeyi, COVİD-19 korkusu ve sporcu kimliklerinin incelenmesi
Investigation of fear of injury, physical activity, fear of COVİD-19 and athletic identity of athletes during the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 851151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmanın amacı COVID-19 pandemisi sürecinde sporcuların yaralanma korkusu, fiziksel aktivite düzeyi, COVID-19 korkusu ve sporcu kimliklerinin incelenmesiydi. Araştırmaya, 18-45 yaşları arasında arasında toplam 209 (165 erkek, 44 kadın) gönüllü sporcu katıldı. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa form (IPAQ-SF), yaralanma korkusu Sporcu Yaralanma Kaygı Ölçeği, COVID-19 korkusu COVID-19 Korku Ölçeği ve sporcu kimlikleri ise Sporcu Kimliği Ölçeği ile belirlendi. Katılımcılardan pandemi sürecinin algılanan fiziksel aktivite düzeyleri, yaralanma korkuları, sportif performans düzeyleri ve sporcu kimlikleri üzerindeki etkisini değerlendirmeleri için 5'li likert ölçeği ile kullanıldı. Pandemi öncesine göre katılımcıların çoğunda algılanan fiziksel aktivite ve performans düzeyi azalırken, yaralanma korkusu aynı düzeyde idi ve sporcu kimlikleri arttı. COVID-19 pandemisi sürecinde algılanan fiziksel aktivite düzeyindeki değişimin sporcu kimliği üzerine anlamlı etkisi bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the fear of injury, physical activity level, fear of COVID-19 and athletic identity of the athletes during the COVID-19 pandemic period. A total of 209 (165 male, 44 female) volunteer athletes between the ages of 18-45 participated in the study. The physical activity levels of the participants were determined by the short version of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ-SF), the fear of injury with the Athlete Injury Anxiety Scale, the fear of COVID-19 with the COVID-19 Fear Scale, and the athletic identity with the Athletic Identity Scale. A 5-point likert scale was used to evaluate the effects of the pandemic period on the participants' perceived physical activity levels, fear of injury, sportive performance levels and athletic identities. Compared to the pre-pandemic period, while the perceived physical activity and performance level of most of the participants decreased, the fear of injury was at the same level and their athletic identity increased. The change in the perceived physical activity level during the COVID-19 pandemic had a significant effect on the athletic identity (p0.05).