Acquiring strain data from rear swing arm of a solar vehicle and topology optimization of rear swing arm
Bir güneş taşıtının arka salıncağından gerinim verilerinin alınması ve arka salıncağın topoloji optimizasyonu
  1. Tez No: 851191
  2. Yazar: MERT KİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının özellikle ulaşım alanında öneminin arttığı günümüzde, elektrikli araçlar üzerine yapılan mühendislik çalışmaları, bu araçların enerji tüketiminin optimize edilmesi gerektiğini göstermektedir. Son yılların en önemli araştırma konularından biri olan güneş enerjisinden yararlanma fikri, birçok endüstriyel alanda olduğu gibi araçlarda da kullanılmak isteniyor. Güneş enerjisi ile çalışan elektrikli araçlar için hedef, minimum enerji tüketimi ile maksimum mesafeyi kat etmektir. Literatürde daha önce yapılan çalışmalar, bir aracın ağırlığının azaltılmasının enerji tüketimini azalttığını göstermektedir. Ağırlık azaltma veya optimizasyon iyileştirmelerinin gerçekleştirilebileceği araç parçalarından biri de süspansiyon sistemidir. Bunun yanı sıra, süspansiyon sistemi bu amaç için hayati bir role sahiptir ve bir aracı tekerleklerine bağlayan ve ikisi arasında göreceli harekete izin veren bir lastik, yay, amortisör ve bağlantı sistemi olarak tanımlanır. Bu çalışmada, güneş enerjisiyle çalışan elektrikli bir aracın süspansiyon sisteminde yer alan arka salıncak kolu tasarlanmış, analiz edilmiş, kinematik simülasyonu yapılmış, üretilmiş, kritik bir sürüş senaryosu altında test edilmiş ve kütle azaltımı için optimize edilmiştir. Bu çalışmada, arka salıncak kolunun analizleri çok gövdeli cisim dinamiği ve sonlu elemanlar metodu (SEM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gerinim ölçümlerine dayalı deneyler ile tanımlanan sonlu elemanlar yöntemi arasında karşılaştırma yapılarak bir doğrulama çalışması gerçekleştirilmiştir. Doğrulama ve analiz verilerine atıfta bulunularak arka salıncak kolunun topoloji optimizasyon analizi ve bu analizlerden elde edilen veriler kullanılarak yeni bir tasarım oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the importance of renewable energy sources increases today, particularly in the sphere of transportation, engineering studies on electric vehicles indicate that these vehicles' energy consumption needs to be optimized. The idea of utilizing solar energy, which is one of the most important research topics of recent years, is desired to be used in vehicles as well as in many industrial fields. For solar-powered electric vehicles, the goal is to travel the maximum distance with the minimum energy consumption. Previous studies in the literature show that reducing of the weight of a vehicle decreases energy consumption. One of the parts of a vehicle where weight reduction or optimization improvements can be realized is the suspension system. Besides that, the suspension system has a vital role in this purpose and is defined as the system is a tire, spring, shock absorber. It connects a vehicle to its wheels allowing a relative movement between the two. In the present study, a rear swing arm, in a suspension system of a solar-powered electric vehicle, has been designed, analyzed and kinematically simulated, produced, tested under a critical driving scenario and optimized for mass reduction. In this study, analyses of the rear swing arm were carried out using multibody dynamics and the finite element method (FEM). A validation study has been implemented in comparison between the experiments based on strain measurements and the defined finite element method. It is aimed to generate a novel design by using the topology optimization analysis of the rear swing arm and the data obtained from these analyses by referring to the validation and analysis data.