Wireless wearable reader platform for continuous healthcare monitoring with power harvesting
Sürekli sağlık takibi için güç hasadı destekli kablosuz giyilebilir okuyucu platformu
  1. Tez No: 925581
  2. Yazar: FARIBORZ MIRLOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT BEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Giyilebilir ve vücuda yerleştirilebilen sağlık izleme cihazları, hastaların sağlık durumları hakkında kesintisiz, gerçek zamanlı veri sağlayabilme yetenekleri sayesinde modern tıbbın vazgeçilmez unsurları haline gelmiştir. Bu cihazlar, sürekli izleme, erken müdahale ve kişiselleştirilmiş bakım sağlayarak hasta sonuçlarını iyileştirmekte ve bu sayede sağlık sistemleri üzerindeki yük azalmaktadır. Giyilebilir ve implante edilebilir cihazlar alanındaki gelişmeler sayesinde, insan vücudundaki kritik sağlık metrikleri eşzamanlı olarak ölçen ve raporlayan platformlar tasarlayıp üretebilmek mümkün hale gelmiştir. Bu tezde, ilk olarak düşük glikoz konsantrasyonlarını algılayabilen, HRV verilerini toplayan ve sıcaklığı ölçebilen, tamamen entegre, non-invaziv bir giyilebilir algılama sistemi olan çalışmamızdan bahsedilecektir. Deriye kolayca yapıştırılabilen bu sistem, doğrudan okuma ve kablosuz sinyal iletimi sunmakta ve sürekli RF bazlı şarj ile pil ömrünü uzatmaktadır. Bu platformun çalışma prensibi şu şekilde açıklanabilir; mikrokanallar aracılığıyla ter örneği toplanır ve toplanan terden gömülü ekran baskılı sensörler aracılığıyla glikoz ölçümü yapılır. Buna ek olarak, PPG modülü ve sıcaklık sensörü aracılığıyla HRV ve sıcaklık değerleri takip edilir ve toplanan bu değerler kullanıcının akıllı telefonuna iletilir. Başka bir çalışmamızda, farklı biyobelirteçlerin sürekli ve eş zamanlı izlenmesi için giyilebilir bir platform önerdik ve geliştirdik. Cihazı; gerçek zamanlı olarak sodyum, potasyum ve pH seviyelerini ölçerek ve bu verileri Bluetooth üzerinden kullanıcının akıllı cihazlarına aktararak test ettik. Bu platform, NFC güç toplama özelliğiyle şarj edilebilir bir pili şarj ederek, ilgili değerleri uzun süreli izleme imkanı sunar. Geliştirdiğimiz bu cihaz, interstisyel sıvı ekstraksiyonu için içi boş mikroiğneli yamaya entegre edilerek minimal invazif bir sağlık izleme cihazı olarak kullanılabilma potansiyeline sahiptir. Bu yöntem, çeşitli hastalıklar ve teşhislerle ilgili birden fazla biyobelirteçten veri elde ederek sağlık izleme konusunda oldukça etkili bir yaklaşım sunar. Son olarak, tamamen pasif vücuda yerleştirilebilen veya giyilebilir sensörlerdeki frekans kaymalarını yakalayabilen bağımsız bir kablosuz sistem üzerinde çalıştık. Yaklaşımımız, geleneksel fiziksel bağlantıları ve yüksek güç tüketen sistemleri kablosuz sinyal okuyucu ve güç toplama platformu ile değiştirerek invaziv ölçüm sorunlarını ele almaktadır. Kablosuz okuyucu (WiRe), okuyucu bobini tarafından pasif sensörde oluşturulan frekans kaymalarını sürekli olarak takip eder. WiRe, kritik sağlık sinyallerini (nabız, tansiyon, vücut sıcaklığı vb.) ve ilgili biyobelirteçleri sürekli olarak analiz etmek için çeşitli pasif LCR sensörleriyle birlikte kullanılabilir. Bu sayede gerçek zamanlı fizyolojik ve klinik araştırmalar için gelecek nesil giyilebilir sağlık izleme sistemi olarak potansiyel bir aday haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Wearable and implantable healthcare monitoring devices have become essential in modern medicine due to their ability to provide reliable and real-time data on individuals' health status. These devices facilitate continuous monitoring, early intervention, and personalized care, leading to improved patient outcomes and reduced strain on healthcare systems. The advanced capabilities of wearable and implantable devices have made it possible to design and fabricate platforms that can simultaneously measure and report critical health-related metrics within the human body. In this thesis, we will demonstrate our proposed approaches and developed platforms for healthcare monitoring. As a first non-invasive wearable device, we developed a fully integrated sensing system capable of detecting low glucose concentrations, acquiring heartrate variability (HRV) data, and sensing temperature from human skin. The system can be easily attached to the skin, offering direct read-out and wireless signal transmission, with extended battery life through continuous RF-based charging. The platform can measure glucose concentration using a microfluidic sensory patch with an embedded screen-printed glucose sensor. Furthermore, the device uses a photoplethysmography module and temperature sensor to monitor HRV and temperature values and transmitting them to the user's smart devices. In another effort, we proposed and developed a wearable platform for continuous and simultaneous monitoring of the different biomarkers. We tested the device by measuring sodium, potassium, and pH levels in real-time and transmit them to the user's smart devices over Bluetooth. Moreover, this platform features the NFC power harvesting allowing for long-term monitoring by charging a rechargeable battery. The fabricated platform can be used as a minimally invasive health monitoring device by integrating hollow microneedles patch for interstitial fluid extraction. This approach provides further opportunities to acquire data from multiple biomarkers related to various diseases and diagnostics, offering a highly accurate approach to health monitoring. Taking this a step further, we proposed the design and fabrication of a standalone wireless system capable of capturing frequency shifts in fully passive implantable or wearable sensors. Our approach addresses invasive measurement issues by replacing traditional physical interconnections and power-hungry systems with a wireless signal reader and power harvesting platform. The device's power harvesting capability allows continuous long-term measurement without the need for frequent battery replacements. The fabricated wireless reader continuously measures and calculates frequency shifts induced on the passive sensor by the reader coil. This device can be used with various passive LCR sensors to continuously analyze critical health-related signals and biomarkers, making it a potential candidate for real-time physiological and clinical investigations as a next-generation wearable healthcare monitoring system.