Garageband yazılımı ı̇le iPad ve macOS tabanlı bı̇lgı̇sayara kaydedı̇len seslerı̇n kalı̇te karşılaştırması
Quality comparison of sounds recorded on iPad and macOS-based computer using garageband software
- Tez No: 851350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BARKIN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın hedefi, aynı ekipmanlarla aynı seviyede aktarılan aynı sesin iPad'deki GarageBand yazılımı ile kaydedildiğinde elde edilen ses kayıtları ile macOS tabanlı bilgisayardaki GarageBand yazılımı ile kaydedildiğinde elde edilen ses kayıtları arasında kalite farkı olup olmadığını gözlemlemek ve bu gözlemin sağladığı veriler ışığında, müzik prodüksiyonu için ses kayıt sürecinde iPad'in ve GarageBand'in yeterliliği hakkında bilgi edinmektir. Çalışmada bir literatür özeti sunulmuştur. Bu özette; müzik prodüksiyonu tarihi, müzik prodüksiyonunda ses kalitesinin önemi, DAW kısa tarihi, iPad kısa tarihi, iPad için ve iPad ile uyumlu üretilmiş müzik prodüksiyonu ekipmanları ve iPad ile uyumlu bazı profesyonel DAW'lar konuları alt başlıklarıyla birlikte ele alınmıştır. Yöntem bölümünde ise çalışmanın hedefine yönelik bir ses kayıt deneyi gerçekleştirilmiştir. Bu deneyde iPad ve macOS tabanlı bilgisayara GarageBand yazılımı ile çeşitli kayıtlar alınmış ve alınan bu kayıtlar yeni bir proje içerisine aktarılarak çeşitli karşılaştırma teknikleriyle birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Deneyin aşamaları görsel verilerle desteklenmiş ve karşılaştırma süreçleri sonrasında GarageBand'in iPad ve macOS versiyonlarında ses kayıt özelinde üst frekanslarda dikkate değer ölçüde fark olduğu ve kayıtların birbirini iptal etmediği bulguları elde edilmiştir. Sonuç bölümünde ise bu bulguların olası sebepleri ve mobil cihazların geleceği hakkında görüşler bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether there is a difference in audio quality between recordings of the same audio material recorded with the same equipment on GarageBand software on iPad and macOS versions. Based on the data provided by this observation, the goal is to gain insight regarding the adequacy of iPad and GarageBand throughout the audio recording process for music production. In the study, the history of music production, the importance of sound quality in music production, a brief history of DAW, a brief history of iPad, music production equipment designed for iPad or compatible with iPad, and some professional DAWs compatible with iPad are discussed under subheadings. In the methodology section, audio experiments were conducted to achieve the study's objectives. In this experiment, various recordings were made with GarageBand software on iPad and macOS-based computer, and these recordings were transferred to a new project and compared with each other using various comparison techniques. The stages of the experiment were supported with visual data and after the comparison processes, it was found that there was a significant difference in the upper frequencies in the iPad and macOS versions of GarageBand and that the recordings did not cancel each other. In the conclusion, the possible reasons for these findings and the future of mobile devices are discussed.