Belediye bütçelerinin etkinlik ve hizmet memnuniyeti açısından değerlendirilmesi: Siirt Belediyesi örneği
Evaluation of municipal budgets in terms of effectiveness and service satisfaction: The example of Siirt Municipality
- Tez No: 851446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Şehirlerin nüfuslarının artması ve bireysel ihtiyaçların değişmesinden kaynaklı olarak yerelde görev yapan kamu kurumlarının da sorumlulukları artmıştır. Bu hususta özellikle belediyelerin sağlamış oldukları hizmetlerin önemi artmıştır. Hizmet türlerinin ve sayılarının artması belirli maliyetleri de beraberinde getirmiştir. Gelirlerin istenilen ölçüde arttırılamadığı mevcut ekonomik sistemde giderlerin daha doğru bir şekilde planlanması son derece önem arz etmektedir. Çalışmada Siirt Belediyesi'nin bütçesinde yer alan gelir kalemleri ile gider kalemlerindeki değişimler yıllar bazında incelenmiştir. Hangi yıllarda belediye bütçesinin açık verdiği görülmüştür. Artan belediye giderleri karşısında belediye bütçelerinin etkin kullanıp kullanılamadığı ve hizmetlerden yararlanan bireylerin ne derece hizmetlerden memnun olduğu ölçülmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılarak otuz Siirtli olup Siirt'te ikamet eden katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler ve belediyenin bütçe verileri dâhilinde belediye bütçesinin etkin kullanılamadığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte özellikle belediyenin Günlük temizlik işleri, imar, yeşil alan, kentsel dönüşüm ve ulaşım hizmetleri konusunda hizmet memnuniyetinin çok düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte belediye için vergi geliri oluşturan emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi ile çevre temizlik vergileri konusunda da özellikle vergi toplama biçimi ve yaptırımlar konusunda memnuniyetsizliklerin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in the population of cities and changes in individual needs, the responsibilities of local public institutions have also increased. In this regard, the importance of the services provided by municipalities has increased. The increase in the types and numbers of services has brought about certain costs. In the current economic system, where revenues cannot be increased to the desired extent, it is extremely important to plan expenses more accurately. In the study, the changes in the income items and expense items in the budget of Siirt Municipality were examined on a yearly basis. It has been seen in which years the municipal budget had a deficit. It was tried to measure whether the municipal budgets were used effectively in the face of increasing municipal expenses and to what extent the individuals who benefited from the services were satisfied with the services. In this context, interviews were conducted with thirty Siirt participants residing in Siirt through a semi-structured interview form, using the phenomenology pattern, one of the qualitative research methods. Based on the interviews and the municipality's budget data, it was concluded that the municipal budget could not be used effectively. However, it has been concluded that service satisfaction is very low, especially regarding the municipality's daily cleaning works, zoning, green areas, urban transformation and transportation services. In addition, it has been concluded that there is dissatisfaction with the property tax, announcement and advertising tax, and environmental and cleaning taxes, which generate tax revenue for the municipality, especially with regard to the tax collection method and sanctions.