Development of nano characteristics of clay resources for adobe production
Kerpiç üretimi için kil kaynaklarının Nano özelliklerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 851445
  2. Yazar: MELTEM ERDİL BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE DUMAN, PROF. DR. EMİNE CANER-SALTIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Uygun hammadde kaynaklarının azalması, ekonomik ve sürdürülebilir yapım ihtiyacı nedeniyle nitelikli kerpiç ürünlerin üretilmesi gerekmektedir. Nitelikli kerpiç ürünlerinin geliştirilmesi kapsamında yapılan bu çalışma iki ana amacı kapsamaktadır:“Kerpiç toprağın kil içeriğindeki Nano kili arttırmak için laboratuvarda pratik bir Nano kil zenginleştirme yöntemi geliştirmek”ve“zenginleştirilmiş Nano kil içeriğine sahip nitelikli kerpiç malzemelerin geliştirilmesi”. Uygun toprak örnekleri Nano kil bakımından zenginleşme ve kerpiç üretimi açısından uygunluk potansiyelleri göz önüne alınarak seçilmiştir. Kil türü, ultrasonik işlem ile Nano kil zenginleştirme için çok önemli bir parametredir. Montmorillonit kilince zengin topraklar, illit, kaolinit ve klorit bakımından zengin olanlara göre Nano kil üretimi için daha uygun bulunmuştur. Nano kil ile zenginleştirilmiş nitelikli kerpiç ürünleri, Nano kil üretimi öncesi var olan nefes alabilirliği ve kılcal su emme özelliklerini korurken, yönetmelik/kodların gerekliliklerinden daha yüksek basınç ve eğilme dayanımlarına sahip olmuşlardır. İşlem görmüş kerpiç ürünlerin toplam Nano kil içeriği ve puzolanik özellikleri, sırasıyla basınç ve eğilme dayanımlarını etkileyen başlıca unsurlardır. Ayrıca, Nano taneli kalsiyum oksit katkısının kullanılması montmorillonit kilce zengin işlem görmüş kerpiç ürünlerinde etkili olduğu görülmüştür. Kerpiç üretimine uygun olmayan toprak kaynaklarının etkin kullanımı ultrasonik işlemle Nano kil zenginleştirmesi ile sağlanabilmiştir. Kerpiç toprağında Nano kil zenginleştirme işlemi, yenilikçi kerpiç yapım endüstrisi ve arkeoloji alanlarına sağlayabileceği katkının yanı sıra, toprak kaynağı seçimi ve Nano kil zenginleştirme işlemi sürecinin yerel halka öğretilmesi ile kırsal alanlarda pratik hayatta da uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Qualified adobe products need to be produced due to decreasing sources of proper raw materials and the need for affordable and sustainable construction. Within the scope of developing the qualified adobe products, the study covers two main aims:“Developing a practical Nano-clay enrichment method in the laboratory to increase the Nano-clay in the clay content of adobe soil”and“developing qualified adobe products having enriched Nano-clay content”. The proper soil samples were selected according to their potential for Nano-clay enrichment and adobe production. The clay type is a crucial parameter for Nano-clay enrichment by ultrasonic treatment. The soils rich in montmorillonite were more suitable for Nano-clay enrichment than those rich in illite, kaolinite and chlorite. Nano-clay enriched qualified adobe was achieved by having improved compressive and flexural strengths which are higher than the requirements of the regulations/codes while keeping their inherent breathable and capillary water absorption features. Total Nano-clay contents and pozzolanic characteristics of the treated adobe products were the main factors for the compressive and flexural strengths, respectively. In addition, the use of Nano-sized calcium oxide additive was effective in treated adobe products including montmorillonite as the main clay. Effective use of soil resources not appropriate for adobe production was provided by Nano-clay enrichment by ultrasonic treatment. In addition to its contribution to the fields of innovative adobe construction industry and archaeology, the Nano-clay enrichment treatment in adobe soil can be practically applied in rural areas by teaching the local people the soil resource selection and the treatment process.