Emanullah Han dönemi Afganistan modernleşmesi ve din-siyaset ilişkisi
The modernisation of Afghanistan and religion-politics relation in Amanullah Khan era
- Tez No: 851452
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez çalışmasının konusu ve amacı Afganistan'ın siyasi ve kültür tarihinde önemli bir dönemi teşkil eden Emanullah Han Dönemi'nin (1919-1929) modernleşme tecrübesini ve din-siyaset ilişkisini incelemektir. Nitel veri toplama yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yönteminden faydalanılarak yapılan bu çalışmada, tarihi bir dönemi incelemesi nedeniyle özellikle bölgede konuşulan dillerde yazılmış olan kaynaklar ve birincil kaynaklar kullanılmaya gayret edilmiştir. 18. yüzyılda meydana gelen Fransız Devrimi, sanayi ve endüstri alanındaki gelişmeler ve bunların beraberinde getirdiği büyük sosyokültürel sonuçları olan değişimler neticesinde Batı'da ortaya çıkan modernite yine büyük ölçüde sömürgeci Batılı devletlerin eliyle Batı dışı toplumlarda yayılma fırsatı bulmuştur. İslam ülkelerinin genelinde askeri alanda kendini gösteren modernleşme daha sonra farklı alanlarda tezahür etmiştir. Nitekim Afganistan'da da 19. yüzyıldan itibaren askeri alanda yapılan yeniliklerle başlayan modernleşme faaliyetleri 20. yüzyılın başından itibaren hız kazanmıştır. Modernleşme fikri, İslam dünyasındaki muasır düşünce hareketlerinden etkilenen ve kendilerine“Genç Afganlar”denilen reformist bir kesimin öncülüğünde yürütülmüştür. Kendisi Meşrutiyet Hareketi'nin içinden gelen Emanullah Han, 1919 yılında Afganistan tahtına geçtikten sonra İngilizlere karşı başlatmış olduğu bağımsızlık mücadelesini kazanarak Afganistan'ı İngilizlerin himayesinden kurtarmıştır. Bu zaferden sonra Mahmut Tarzi başta olmak üzere Panislamcı görüşü savunan Afgan, Türk ve Hintli aydınların desteğiyle ülkede hızlı modernleşme faaliyetlerini hayata geçiren Emanullah Han, kısa sürede geleneksel ve dini odakların direnciyle karşılaşmıştır. Din-siyaset ve din-devlet ilişkileri açısından da önemli bir dönemi teşkil eden Emanullah Han Dönemi, sonuçları itibarıyla Afganistan modernleşmesinin dönüm noktası olmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject and purpose of this work is to examine the modernization experience and religion-politics relationship of the Amanullah Khan period (1919-1929), which constitutes an important period in the political and cultural history of Afghanistan. This study is made by using the document analysis method, which is one of the qualitative data collection methods and primary sources be used due to examination of a historical period. The modernity that emerged in the West in the 18th century as a result of the French revolution, the developments in the field of industry, and the changes with great socio-cultural consequences, again found the opportunity to spread in non-Western societies largely by the colonial Western states. The modernization, which initiated itself in the military field throughout the Islamic countries, later manifested in different fields. Therefore, modernization activities in Afghanistan started with modernisation in the military field in the 19th century and gained momentum from the beginning of the 20th century. The idea of modernization in Afghanistan was carried out under the leadership of a reformist group called“Young Afghans”who were influenced by the intellectual movements in the Islamic world. Amanullah Khan, who came from the Constitutional Movement, started a campaign against the British after becoming the king and saving Afghanistan from the protection of the British. After his victory, Amanullah Khan implemented rapid modernization activities in the country with the support of Afghan, Turkish and Indian intellectuals, especially Mahmut Tarzi, who defended the Pan-Islamist view but soon encountered the resistance of traditional and religious centres. Therefore, Emanullah Khan Period, which also constitutes an important period in terms of religion-politics and religion-state relations, in terms of its results, has been the turning point of the modernization of Afghanistan in terms of its results.