Tohumluk patates üretiminde farklı irilikteki mini yumrular için dikim sıklığının optimizasyonu
Optimization of planting density for different size mini tubers in seed potato production
  1. Tez No: 851453
  2. Yazar: ALİ ONARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ön elit kademe tohumluk patates üretiminde farklı irilikteki mini yumrular için tarımsal ve ekonomik açıdan en uygun dikim sıklığının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, 2019 ve 2020 yıllarında Konya ilinde Konya Şeker A.Ş.'nin tohumluk patates üretim alanında (38.26° N 32.40° E) yürütülmüştür. Bölünen Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan denemelerde Lady Olympia ve Russet Burbank çeşitlerine ait üç farklı irilikteki (25.1 mm) mini yumrular, beş farklı sıra üzeri mesafesinde (10, 14, 18, 22 ve 26 cm) dikilmiştir. Araştırmada uygulamaların morfolojik ve tarımsal özellikler üzerine etkileri incelenmiş, yumru iriliklerine göre dikim sıklığının optimizasyonu için yumru verimi açısından elde edilen verilerin ekonomik analizi yapılmıştır. Her iki yılda da en yüksek verim ve net gelir çeşitlerin büyük (>25.1 mm) yumrularının sırayla 10 cm ve 14 cm sıklıklarla dikilmesi sonucu edilmiştir. En yüksek fayda maliyet oranları (BCR) Lady Olympia çeşidinde büyük (>25.1 mm) yumruların 22 ile 26 cm dikim sıklığından Russet Burbank çeşidinde ise 18 ile 22 cm dikim sıklığından elde edilmiştir. Bu çalışmanın, tohumluk patates üreticileri ve ön elit tohumluk üretimi için faydalı ve uygulanabilir sonuçları vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify the optimal planting density for mini-tubers of different sizes in the pre-elite stage of seed potato production. The thesis study was conducted in 2019 and 2020 in the seed potato production area (38.26° N 32.40° E) of Konya Şeker A.Ş. in Konya. According to the split-split plot design, mini tubers of three different sizes (25.1 mm) of Lady Olympia and Russet Burbank varieties were planted at five different row distances (10, 14, 18, 22 and 26 cm). In this study, the response of applications to morphological and agronomic traits was examined, and economic analysis of the data was obtained in terms of tuber yield to determine the optimal planting density according to tuber size. In both years, the highest yield and net income were achieved for > 25.1 mm tubers of the varieties with 10 cm and 14 cm row distances, respectively. The highest cost-benefit ratios (BCR) were obtained at a planting density of 22 to 26 cm for large (>25.1 mm) tubers in the Lady Olympia variety and at 18 to 22 cm planting density in the Russet Burbank. The findings of this study will be helpful for seed potato producers and pre-elite seed production.