Shwan Havzası (Kerkük, KD-Irak) yeraltı suyu hassasiyetinin drastıc yöntem ve CBS teknikleri ile haritalanması
Mapping of groundwater sensitivity from the Shwan Basin (Kirkuk, NE-Iraq) with drastic techniques and gis)
  1. Tez No: 851464
  2. Yazar: AYTAN ABDULSALAM DHIYAE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN GÖRMÜŞ, PROF. DR. SORAN NİHAD SADIQ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez çalışmasında Shwan Alt Havzası'na (Kerkük, KD Irak) ait yeraltı suları konu edinilmiştir. Seçilen bölgede yeraltı suları ile ilgili hassas bölgeleri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve DRASTIC teknikleri ile belirlemek, su kalitesi indeksi ve yeraltı suyu nitrat indeksini karşılaştırmak ve çalışma alanındaki hassasiyet alanlarının ortaya konulmasında kullanılan kriterlerin sonuçlarının geçerliliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda su ve toprak örnekleri değerlendirilmiştir. Çalışma sahasında temel birimler olarak Paleosen ve daha yaşlı kayalar yer alır. Miyosen-Pliyosen çökelleri Bai Hassan karasal çökelleri temel kayaları uyumsuz olarak örter. En genç çökeller olarak alüvyon ve yamaç çökelleri gözlenir. Ovalı kısımlarda bulunan Folk sınıflandırmasına göre kumlu humus, humuslu kum sınıflarına girmektedir. Güncel çökeller üzerinde gerçekleştirilen insan faaliyetlerinin yeraltı sularını Shwan 2 sahasında etkilediği, diğer kesimlerde ise etki etmediği ortaya konmuştur. Farklı kimyasal analizler bulguları ve DRASTIC yöntemle Shwan'ın güney batı kısmında geniş bir alanın kirlenme için daha hassas bölge olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis study is the groundwater of the Shwan Basin (Kirkuk, NE Iraq). It aims to determine sensitive areas related to groundwater in the selected region with Geographıcal Informatıon System (GIS) and DRASTIC techniques, to compare the water quality index and groundwater nitrate index, and to demonstrate the validity of the results of the criteria used to reveal the sensitive areas. For this purpose, water and soil samples were evaluated. Paleocene and older rocks are the basic units in the study area. Miocene-Pliocene sediments overlie unconformably the Bai Hassan terrestrial sediments and basement rocks. Alluvial and slope sediments are observed as the youngest ones. Located in the lowland parts falls is classified as sandy loam and loamy sand based on Folk classificatıon method. It has been shown that human activities carried out on Recent sediments affect the groundwater in the Shwan 2 locality, but do not affect it in other parts. With the findings of different chemical analyses and the DRASTIC method, it has been determined that a large area in the southwestern part of Shwan is a more sensitive area for contamination.