Sustainable city management with big data and data analytics in metropolitan cities, İstanbul example
Büyükşehirlerde büyük veri ve veri analitiği ile sürdürülebilir şehir yönetimi, İstanbul örneği
  1. Tez No: 851470
  2. Yazar: METİN HANEDAN
  3. Danışmanlar: DR. BURCU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi ile, veri çağımızın madeni olarak tanımlanmaya başlamıştır. Veri odaklı karar alma mekanizmaları bir çok alanda ön plana çıktığı gibi, en çok veriyi üreten şehirlerde veri odaklı yönetişim konusu sürdürülebilir şehir yönetiminde önemli bir araç olarak yerini almıştır. Bu çalışma, büyükşehirlerde büyük veri ve veri analitiği ile sürdürülebilir şehir yönetimi yaklaşımını dünya üzerindeki en büyük ve karmaşık megakentlerden biri olan İstanbul'u örnek alarak büyük veri altyapısının kurulması için bir yöntem araştırmasını ortaya koymayı amaçlamanın yanında büyük veri ve veri analitiği ile metropollerde ortaya çıkan sorunları anlamak, öngörmek ve etkili çözümler üretmek adına veri analitğiyle ilgili örneklem çalışmalarını içermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, büyükşehirlerdeki sürdürülebilir şehir yönetimi için yeni bakış açıları sunarak, hem bilim dünyasına hem de yerel yönetimlere pratik öneriler sunmayı hedeflemektedir. İstanbul'un karmaşıklığı ve büyüklüğü, bu tez çalışmasını önemli kılmakta ve büyük veri ile veri analitiğinin sürdürülebilir şehir yönetimi açısından nasıl bir dönüşüm sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir kentleşme konusundaki stratejik düşünceyi güçlendirmek ve büyükşehirlerin geleceğini şekillendirmek adına önemli bir adım olacak ve konu ile ilgili gelecek çalışmalara atlık oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of information and communication technologies, data has begun to be defined as the mine of our age. As data-driven decision-making mechanisms have come to the forefront in many areas, data-driven governance in cities that produce the most data has taken its place as an important tool in sustainable city management. This study aims to investigate the approach of sustainable city management with big data and data analytics in metropolitan cities by taking Istanbul, one of the largest and most complex megacities in the world, as an example for the establishment of a big data infrastructure, as well as sample studies on data analytics in order to understand, predict and produce effective solutions to the problems arising in metropolitan cities with big data and data analytics. As a result, this study aims to offer new perspectives for sustainable city management in metropolitan areas and to provide practical recommendations to both the scientific world and local governments. The complexity and size of Istanbul makes this thesis important and reveals how big data and data analytics can transform sustainable city management. This study will be an important step in strengthening strategic thinking on sustainable urbanization and shaping the future of metropolitan cities, and will serve as a foundation for future studies on the subject.