Endüstri 4.0 sürecinde karanlık fabrika kavramı ve robot kolun nesnelerin interneti (IoT) tabanlı uzaktan kontrolü
Lights-out manufacturing concept in industry 4.0 process and IoT-based remote control of robot arm
  1. Tez No: 927230
  2. Yazar: KAMİL ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT AKSUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde Endüstri 4.0 süreci, üretim ve endüstriyel otomasyonun dijital dönüşümüyle birlikte, enerji verimliliği, operasyonel maliyetlerin azaltılması ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini destekleyen yenilikçi teknolojiler sunmaktadır. Karanlık fabrika kavramı, insan müdahalesini minimize ederek Nesnelerin İnterneti (IoT), yapay zekâ, büyük veri ve siber fiziksel sistemler gibi teknolojilerin üretim ortamlarında kullanılmasını temel almaktadır. Bu yenilikçi yaklaşımlar, kaynakların etkin kullanılmasını ve çevresel etkilerin azaltılmasını hedeflemektedir. Bu çalışma, ESP32 tabanlı bir robot kol prototipi geliştirerek IoT destekli uzaktan kontrol mekanizmalarını ele almaktadır. Robot kol, Wi-Fi bağlantısı ile komut alabilen, hassas servo motor kontrolü sağlayan bir sistem olarak tasarlanmıştır. Tasarlanan sistem, enerji verimliliğini optimize etmek, işletme maliyetlerini düşürmek ve üretim süreçlerini otomatikleştirmek için yenilikçi bir çözüm sunmaktadır. Akıllı fabrikalarda uygulama potansiyeline sahip olan bu prototip, üretim hatlarında esneklik, hız ve verimlilik sağlamaktadır. Ayrıca, akıllı şehir yaklaşımı da bu çalışmanın önemli bir başlığını oluşturmaktadır. Akıllı şehirler, IoT teknolojileri ile donatılmış altyapıları sayesinde enerji verimliliğini artırırken sürdürülebilir kentsel dönüşümü desteklemektedir. Bu kapsamda, veri analitiği, büyük veri ve dijital sinyalizasyon sistemleri ile trafik yönetimi, enerji tüketimi ve çevresel etkiler kontrol altına alınmaktadır. Akıllı şehir politikaları, kentsel planlamadan altyapı yönetimine kadar farklı alanlarda dönüşüme olanak sağlayarak geleceğe yönelik çözümler sunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Endüstri 4.0 ve akıllı şehir politikalarının etkileşiminde IoT destekli bir robot kol prototipinin teknik tasarım ve uygulama süreçlerini ortaya koymak ve bu teknolojilerin enerji verimliliği, maliyet azaltımı ve sürdürülebilirlik açısından etkilerini değerlendirmektir. Bu doğrultuda, proje, karanlık fabrikaların otomasyon seviyelerini artırmak ve modern endüstriyel uygulamalara ışık tutmak amacıyla önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Industry 4.0 process today introduces innovative technologies that support energy efficiency, reduction of operational costs, and sustainable development goals through the digital transformation of production and industrial automation. The concept of dark factories is based on minimizing human intervention by employing technologies such as the Internet of Things (IoT), artificial intelligence, big data, and cyber-physical systems in production environments. These innovative approaches aim to ensure efficient use of resources and reduce environmental impacts. This study addresses IoT-supported remote control mechanisms by developing a robotic arm prototype based on ESP32. The robotic arm is designed as a system capable of receiving commands via Wi-Fi and providing precise servo motor control. The designed system offers an innovative solution to optimize energy efficiency, reduce operational costs, and automate production processes. This prototype, with potential applications in smart factories, provides flexibility, speed, and efficiency in production lines. Additionally, the smart city approach constitutes a significant aspect of this study. Smart cities enhance energy efficiency and support sustainable urban transformation through infrastructures equipped with IoT technologies. In this context, traffic management, energy consumption, and environmental impacts are controlled through data analytics, big data, and digital signaling systems. Smart city policies enable transformations in various areas, from urban planning to infrastructure management, offering forward-looking solutions. The main objective of this study is to present the technical design and implementation processes of an IoT-supported robotic arm prototype in the interaction of Industry 4.0 and smart city policies and to evaluate the impacts of these technologies in terms of energy efficiency, cost reduction, and sustainability. Accordingly, the project makes a significant contribution to increasing the automation levels of dark factories and sheds light on modern industrial applications.