Defter ve belgelerde dijital dönüşümün meslek mensupları üzerindeki etkilerinin analizi: Bursa ili örneği
Analysis of the effects of digital transformation in books and documents on certified public accountants: The case of Bursa
- Tez No: 851584
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Devlet finansmanın en büyük kaynağı vergilerdir. Vergilendirme işlemlerinin bir tarafını da mükellefler oluşturmaktadır. Mükellefler verginin konusuna göre ilgili defterleri tutmakla yükümlüdür. Globalleşerek gelişen dünyada teknolojik gelişmelerin hız kazanması dolayısıyla vergilendirme işlemlerinin de kayıtsız kalamayacağı aşikardır. Bu yüzden ülkemizde de bu durumların neticesi olarak elektronik defter ve elektronik belge işlemleri yürürlüğe konmuştur. Mükellefler adına vergi işlemlerini yürüten serbest muhasebeci mali müşavirler bu durumun en önemli kısmını oluşturmaktadır. Muhasebe meslek mensupları bu uygulamaların icraatını yaptıkları için dijital dönüşüm uygulamaları hakkındaki görüşleri önem arz etmektedir. Bu kapsamda Bursa SMMMO'ya kayıtlı serbest muhasebeci mali müşavirlerin görüşlerinin araştırılması için anket formu hazırlanmış ve bu anket formu 170 kişiye uygulanmıştır. Anket verileri faktör analizine tabi tutulmuştur. Bu analizin neticesi olarak en önemli faktörün“Elektronik Belge Kullanımının Yararları”olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu yararlanmayla dijital dönüşüm araçlarını kullanırken geri dönüşü olmayan hatalar yapmaktan çekindikleri dolayısıyla bu uygulamaların meslek mensupları açısından bazı riskleri olduğu da tespit edilmiştir. Bu uygulamaların varlığı vergi kaybının önlenmesinde bir araç olduğu anket verilerinin neticesi olarak da ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The biggest source of government financing is taxes. One side of the taxation process is taxpayers. Taxpayers are obliged to keep the relevant books according to the subject of the tax. It is obvious that taxation procedures cannot be ignored due to the acceleration of technological developments in the developing world by globalizing. Therefore, electronic book and electronic document transactions have been put into effect in our country as a result of these situations Financial advisors, who carry out tax transactions on behalf of taxpayers, are a crucial element in this context. Since professional accountants are responsible for implementing these practices, their perspectives on digital transformation tools are significant. In this context, a survey form was prepared to investigate the opinions of independent accountants and financial advisors registered with Bursa SMMMO, and was administered to 170 participants. The survey data underwent factor analysis. As a result of this analysis, it was revealed that the most important factor is the 'Benefits of Using Electronic Documents'. However, it has been determined that these practices have some risks for professionals, as they are concerned about making irreversible mistakes when using digital transformation tools. The survey results also indicate that these practices are effective tools in mitigating tax loss.