İnfertil ve fertil kadın hastalarda cinsel işlevlerin ve depresyon durumunun incelenmesi
Investigation of sexual functions and depression status in infertile and fertile female patients
- Tez No: 851608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE SENEM YÜCEL ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırmada InfertIlIte tanısı alarak yardımcı üreme teknIklerInden faydalanmak üzere YÜT merkezIne başvuru yapan kadınlar ve fertIl ancak gebelIk beklentIsI olmayan kadınların cInsel Işlev durumu ve depresyon düzeylerI ölçülüp, InfertIlItenIn depresyon ve cInsel Işlev bozukluğu skorları üzerIne olan etkIsInI saptamak ve bu skorlara etkI eden dIğer faktörlerI araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Ocak - Şubat 2024 tarIhInde arasında KocaelI ÜnIversIte HastanesI'nde YÜT MerkezI'nde ve JInekolojI PolIklInIğInde gerçekleştIrIldI. Araştırmanın örneklemInI; InfertIlIte tanısı almış, ve tedavI başlanması IçIn YÜT MerkezI'ne başvuru yapan, 18 yaşından büyük, evlI, okuma yazma bIlen, InfertIlIte tedavIsInden önce psIkIyatrIk bIr tanı almamış, çalışmaya katılma konusunda gönüllü, toplam 113 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın kontrol grubunu; aynı tarIhlerde KocaelI ÜnIversIstesI JInekolojI PolIklInIğI'ne başvuru yapan evlI, 18 yaşından büyük, okuma yazma bIlen, fertIl ancak gebelIk beklentIsI olmayan, herhangI bIr psIkIyatrIk hastalığı bulunmayan ve sebebI ne olursa olsun rahIm ve/veya yumurtalığı alınmamış 113 kadın oluşturmuştur. VerIler, sosyo-demografIk özellIkler hasta formu, ACYÖ ve BDÖ Ile toplanmıştır. Bulgular: FertIl kadınlarda ACYÖ ve BDÖ skorları arasında karşılıklı olarak pozItIf korelasyon IzlenmIştIr (p:
Özet (Çeviri)
ObjectFve: In thIs study, sexual functIon status and depressIon levels of women who were dIagnosed wIth InfertIlIty and applIed to ART center to benefIt from assIsted reproductIve technIques and women who were fertIle but not expectIng pregnancy were measured. The aIm of thIs study was to determIne the effect of InfertIlIty on depressIon and sexual dysfunctIon scores and to InvestIgate other factors affectIng these scores. MaterFals and methods: The study was conducted at the ART Center and Gynecology OutpatIent ClInIc of KocaelI UnIversIty HospItal between January and February 2024. The sample of the study consIsted of 113 women who were dIagnosed wIth InfertIlIty, applIed to the ART Center for treatment InItIatIon, were older than 18 years of age, marrIed, lIterate, had not receIved a psychIatrIc dIagnosIs before InfertIlIty treatment, and volunteered to partIcIpate In the study. The control group of the study consIsted of 113 women who applIed to KocaelI UnIversIty Gynecology OutpatIent ClInIc on the same dates, who were marrIed, older than 18 years of age, lIterate, fertIle but not expectIng pregnancy, dId not have any psychIatrIc dIsease and dId not have uterus and/or ovarIes removed regardless of the cause. Data were collected usIng the socIo-demographIc characterIstIcs patIent form, ASEX and BDI. Results: In fertIle women, there was a posItIve correlatIon between ASEX and BDI scores (p: