Filistin Rus Ortodoks Cemiyeti kuruluşu: Rusya-Ukrayna Kilise ayrışması
Foundation of the Russian Orthodox Society of Palestine: Russia-Ukraine Church section
  1. Tez No: 851680
  2. Yazar: İZZET KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Rusya İmparatorluğu tarafından 1882 yılında Kudüs'te kurulan İmparatorluk Filistin Ortodoks Cemiyeti'nin ortaya çıkışı, Cemiyetin kuruluş aşamaları, bilim ve eğitim faaliyetleri, günümüzdeki faaliyetleri, Osmanlı Devleti ile ilişkileri değerlendirilecektir. Bir yandan bilim, kültür ve eğitim faaliyetlerinin Rusya'nın bu bölgedeki politikasıyla ilişkisi irdelenecek, diğer yandan Birinci Dünya Savaşı öncesinde Rusya'nın Filistin'deki etkisinin sınırları tartışılacaktır. Rus Ortodoks Filistin Cemiyetinin, Rusya'dan kutsal topraklara giden hacıları korumak, yerli Hristiyan nüfusun dini ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak, bu bölgenin tarihi ve kültürel mirası üzerine yapılan bilimsel çalışmaları desteklemek amacıyla kurulmuştur. Cemiyet, çıkarmış olduğu bilimsel dergilerle Filistin ve çevresi üzerine yapılan akademik çalışmalara da katkıda bulunmuştur. Sonuç olarak, söz konusu cemiyetin yürüttüğü bilimsel ve kültürel çalışmaların neler olduğu ele alınacaktır. Filistin Ortodoks Cemiyetinin faaliyetlerinin Rusya ve Ukrayna kiliselerinin ayrılmasıyla sekteye uğraması, hac yolunun değişmesi söz konusu olduğundan bu iki konu birlikte ele alınmıştır. Çalışmada tarama derleme, karşılaştırmalı tarih, içerik analizi ve literatür tarama yöntemi kullanılacaktır. Rus Ortodoks Filistin Cemiyetinin kuruluşu ve Ukrayna Kilisesinin Rusya'dan ayrılma nedenleri nelerdir? Tezde çalışma alanı olarak Filistin (Kudüs) ve Ukrayna'nın seçilmesi, bu iki coğrafi bölgenin Ortodoks Kilisesi açısından kutsal ve üzerinde politikalar yürütülen bir alan olmasından kaynaklanmıştır. Putin yönetiminin 2014 itibariyle yürüttüğü Ukrayna politikasının, Kilisenin Ukrayna siyaseti ile tam olarak örtüşmediği, hatta onun bölgedeki hedeflerine zarar verdiği düşüncesinden hareketle Ukrayna Kilisesinin Rusya'dan ayrılma meselesi üzerinde de durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the emergence of the Imperial Palestine Orthodox Society, founded in Jerusalem in 1882 by the Russian Empire, the establishment stages of the Society, its scientific and educational activities, its current activities, and its relations with the Ottoman State will be evaluated. On the one hand, the relationship between scientific, cultural and educational activities and Russia's policy in this region will be examined, and on the other hand, the limits of Russia's influence in Palestine before the First World War will be discussed. The Palestinian Orthodox Society was established to protect pilgrims from Russia to the Holy Land, to meet the religious and cultural needs of the local Christian population, and to support scientific studies on the historical and cultural heritage of this region. The Society has also contributed to academic studies on Palestine and its surroundings through the scientific journals it has published. As a result, the scientific and cultural studies carried out by the society in question will be discussed. Scan compilation, comparative history, content analysis and literature scanning methods will be used in the study. What are the reasons for the establishment of the Palestinian Orthodox Community and the separation of the Ukrainian church from Russia? The choice of Palestine (Jerusalem) and Ukraine as the study areas in the thesis is due to the fact that these two geographical regions are sacred for the Orthodox Church and are areas where policies are carried out. The issue of separation of the Ukrainian church from Russia will also be discussed, based on the idea that the Ukraine policy of the Putin administration as of 2014 does not fully coincide with the Church's Ukrainian policy and even harms its goals in the region.