Batı Anadolu ticari amphoraları
  1. Tez No: 14498
  2. Yazar: SEVGİ ATİLA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Anadolu'da ilk olarak Troia Savaşı'nda sözü edilen Amphora, kısa mesafelerde ve gemi taşımacılığında kullanılmıştır.Üretim ve tüketimi, deniz ticaretinin gelişmesi, şarap ve bağcılık kültürüne bağlı olarak artmıştır.Saklama ve taşıma amacıyla kullanılan amphora formu, ihtiyaca ve zamana göre değişikliğe uğramıştır.Üretim yerlerinin saptanmasında fırınların tespit edilmesi oldukça önemlidir.Çünkü bunlar kesin kanıtlar verirler.Uzun yıllar amphora konusunda çalışan Bayan Virginia Grace'in çalışmaları çok faydalı olmuştur. Batı Anadolu ve Karadeniz kıyılarında M.Ö. 8. ve M.S. 13. yy.'lar arasında amphora üretimi görülür..Bunların yoğun olarak üretilmeleri ise şarap üretiminin bolluğu ile ilgili olarak, M.Ö. 7. yy. sonunda gerçekleşir. Ayrıca Güney İtalya, İspanya ve Fransa 'da üretilen“Drazzel l”“Lamboglia ”ve“Drazzel 2-4”amphoraları M.Ö. 1. yy. boyunca Batı Anadolu ve Karadeniz kıyılarına dek yayıldılar. M.S. 2. yy.'da belki daha erken görülen ahşap fıçı kullanımı, 3. ve4. yy.'larda gemi taşımacılığında da yer alınca ticari amphora tüketimini engellemiştir.Ancak fıçı kullanımının henüz ulaşamadığı Ege, Filistin ve Kuzey Afrika'da amphora üretimi M.S.13.yy.'lara değin sürer.Bugün Ege ve Akdeniz kıyılarındaki batıklardan çıkan birçok amphora müzelerde sergilenmektedir.
Özet (Çeviri)
.SUMMARY Firstly s amphora which is known ia Troia War in Anatolia used in short distance and ska transport. It's reproducity and. consuming c ship transport increase up as connecting to culture of vine and vitniculturs amphora form that used for keeping secret and transport had caused vareds for proredy and to time. It is very important s for taking out an orars on fiaaliag place of reproducing,. Because of giving certa in results j, fhe woffien called Miss, V.GRACE had done lots of studies as aasphora and seemed Tery useful for years. Reproducing of amphora is sees among to B.C. 8 the and A.D. 12 th, centuries in Western Anatolia and shore of Black Sea. However these are' produced dense had seen in A.D. 7. th. century as interesting in vine reproducing. Otherwise“Dressel I”.“Lamboglia”and“Dressel 2-4”amphoras were reproduction in South Italy, Spain B.C. 1 th. century to west Anatolia and shore of Black Sea. The using of wooden barrel which is seen in A.D.2 century, perhaps it's seen were early years. When the using of wooden carrel settled down in to ship transport A.D. 3th and 4th centuries caused to stop of commersial amphoraes. By the way in Aegean, Phlistins and North Africa hadn't used wooden barrel there fore take until A.D. 3th centuries Today lots of Amphora, are exhibited in museums which taken out in Aegean and Meditarenen shores.